Kahramanmaraş, TürkiyeKahramanmaraş’taki en büyük depremler

 • 41 dakika önce 5.6 büyüklük , 10 km derinlik
  Nurdağı , Gaziantep , Türkiye
 • 49 dakika önce 6.7 büyüklük , 9 km derinlik
  Kahramanmaraş , Kahramanmaraş , Türkiye
 • 1 saat önce 7.8 büyüklük , 17 km derinlik
  Nurdağı , Gaziantep , Türkiye
 • 2 gün önce 4.2 büyüklük , 10 km derinlik
  Bahçe , Adana , Türkiye
 • 3 hafta önce 4.7 büyüklük , 10 km derinlik
  Doğanyol , Malatya , Türkiye
 • 1 ay önce 4.7 büyüklük , 10 km derinlik
  Uzunkavak , Hatay , Türkiye

ABD’nin deprem silahı; Nikola Tesla’nın tasarımı; HAARP gerçeği: komplo teorisinin kodu çözüldü

Komplo teorisyenleri tarafından HAARP’ın suçlandığı felaketler arasında 2010 Haiti depremi, 2010 Şili depremi ve tsunamisi ve 2011 Japonya depremi ve tsunamisi yer alıyor.Hiçliğin ortasında, depremlere ve tsunamilere – hayal edilemez kaosa ve yıkıma neden olan bir anten ormanı oturuyor. Ya da öyle, komplo teorisi devam ediyor.

Doom Tech’in ikinci baskısında, ABD, Alaska’da bulunan HAARP araştırma tesisine bakıyoruz. Komplo teorisyenleri, HAARP projesini tüm dünyadaki depremler ve tsunamilerle ilişkilendirdiler.

Komplo teorisyenleri tarafından HAARP’ın suçlandığı felaketler arasında 12 Ocak 2010’da meydana gelen Haiti depremi yer alıyor. Büyüklük-7 depremi 3 binden fazla insanı öldürdü. Mart 2011’deki Japonya depremi ve tsunamisi de HAARP ile ilişkilendirilmiştir. Büyüklük-9 depremi 18.000’den fazla insanı öldürdü.Bazı kaynaklara göre Şubat 2010’daki Şili depremi ve tsunamisine de HAARP neden oldu. 8.8 büyüklüğündeki sarsıntı 500’den fazla kişinin ölümüne neden oldu. 2006 yılında Filipinler’de meydana gelen büyük bir toprak kayması da HAARP ile ilişkilendirilmiştir. Binden fazla insanı öldürmüştü.

Bu komplo teorileri sadece internetin bazı bölümleriyle sınırlı değil. Hatta bazı dünya liderleri bu iddiaları açıkça yaydılar.

2010 yılında dönemin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Pakistan’daki son sellerin HAARP projesinin elektromanyetik dalgalarından kaynaklandığını söyledi. Ayrıca Avrupa uluslarını İran’a ulaşamadan yağmur bulutlarını kurutmakla ve Asya ülkesinde su kıtlığına neden olmakla suçladı.

Aynı yıl, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ölümcül Haiti depremine Amerika tarafından test edilen bir tektonik silahın neden olduğunu söyledi. Chavez, Amerika’nın İran’a karşı silahı kullanmadan önce bunun sadece bir deneme sürüşü olduğunu iddia etti.


Komplo teorisyenleri, bu kadar yüksek sesli açıklamalara rağmen ABD’deki bazı antenlerin nasıl binlerce kilometre öteden depremlere neden olabileceğini açıklamıyor. Bunun yerine, ayrıntıların Amerikan hükümeti tarafından yakından korunduğunu iddia ediyorlar.

Peki, HAARP projesi tam olarak nedir?

HAARP, Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programının kısaltmasıdır. Amacı, Dünya atmosferinin en yüksek kısımlarını incelemektir.

HAARP iyonosfere yüksek frekanslı radyo dalgaları gönderir. Bu radyo dalgaları, elektronları 60 km’nin üzerindeki rakımlarda ısıtır. Ardından, bilim adamları iyonosferde ortaya çıkan bozulmaları inceler. Amaç, iletişim ve navigasyon sistemlerini geliştirmektir.

HAARP, 1990’dan 2014’e kadar ABD Hava Kuvvetleri ve Donanması tarafından yönetildi. Tesis, 2015 yılında University of Alaska Fairbanks’e devredildi.

HAARP özellikle deprem iddialarına yanıt vermemiş olsa da, hava durumu manipülasyonu teorilerine yanıt vermiştir. HAARP bilim adamları, tesisin hava durumunu kontrol edemediğini belirtti. Dünyanın hava durumu troposfer ve stratosferde üretilir. HAARP’ın radyo dalgaları, atmosferin bu alt katmanlarıyla etkileşime girmez. Bilim adamları, Güneş’in neden olduğu iyonosferik fırtınalar Dünya’nın hava durumunu etkileyemiyorsa, HAARP’ın kesinlikle etkileyemeyeceğini söylediler.

Ancak bu, yapay depremlerin imkansız olduğu anlamına gelmez. İnsanların depremlere neden olabilmesinin en az iki yolu vardır.

 • Birincisi, petrol ve doğal gazı çıkarmak için kullanılan hidrolik kırılma veya hidrolik kırılmadır. Fracking tarafından üretilen atık su, derin, yer altı kuyularına pompalanır ve bu, sarsıntılara neden olabilir.
 • Deprem yaratmanın ikinci yolu nükleer patlamalardır. Nükleer patlamaların neden olduğu depremler, patlamadan çok daha küçüktür ve tüm patlamalar depremlere neden olmaz. Bunların menzili, USGS’ye göre birkaç on kilometredir.

Efsanevi bir deprem makinesi de esrarengiz mucit Nikola Tesla ile ilişkilendirilmiştir. Bazı hesaplar, Tesla’nın 1980’lerde çeşitli frekanslarda titreşmek üzere tasarlanmış buharla çalışan bir osilatör yaptığını söylüyor.

Makinenin New York’taki bir binada şiddetli titreşimlere neden olduğu ve bunun bir deprem olduğunu düşünen bölgedeki insanlar arasında paniğe neden olduğu bildirildi. Tesla, makineyi yerdeki titreşimler yoluyla elektrik iletmek için kullanmak istedi.


Dahi mucit, yeterince güçlü bir makinenin depremlere bile neden olabileceğine inanıyordu. Ancak fikir, prototip aşamasının ötesine geçmedi.

Komplo teorisyenleri HAARP’ı takıntı haline getirse de, türünün tek örneği bu değil. Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevinde İyonosferik Araştırma Tesisi var. Sonra Ukrayna’nın Kharkiv kentinde feshedilmiş İyonosferik Araştırma İstasyonu var. Ayrıca Tromso, Norveç’te bir İyonosferik Isıtma ve Kısa Dalga Radar Tesisi bulunmaktadır.

Sosyal medyanın erişiminin artmaya devam etmesi ve bilimsel projelerin giderek daha karmaşık hale gelmesiyle, komplo teorilerinin internet konuşmaları olmaktan çıkıp kitlesel panik ateşleyicilerine dönüşmemesi için yetkililerin iletişimlerini geliştirmeleri gerekiyor.

ABD Hava Kuvvetleri, Kongre’ye Alaska merkezli, üst atmosferin enerjik ve aktif bir bölgesini inceleyen tartışmalı bir araştırma tesisi olan HAARP’ı kapatma niyetinde olduğunu bildirdi.

Komplo teorisyenleri, HAARP’ın (Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı’nın kısaltması) uzun süredir programın hava durumunu kontrol etmek veya daha kötüsünü kontrol etmek için tasarlandığına dair vahşi spekülasyonların merkezi olduğu düşünüldüğünde, haberler hakkında çalkalanıyor. 2010 yılında Venezüella lideri Huge Chavez , Haiti depremini HAARP veya benzeri bir programın tetiklediğini iddia etti .

Kayıtlara geçsin, 2010 Haiti depremi , Karayipler ve Kuzey Amerika tektonik levhalarının sınırı boyunca daha önce haritası çıkarılmamış bir fayın kaymasından kaynaklandı .

HAARP, Dünya yüzeyinin yaklaşık 53 mil (85 kilometre) yukarısından 370 mil (600 km) yukarısına kadar uzanan üst atmosferin bir bölümü olan iyonosferi analiz etmek için tasarlanmış bir araştırma programıdır. Program Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Alaska Üniversitesi ve DARPA (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından finanse edilmiştir.HAARP neden var?

ABD ordusu iyonosferle ilgileniyor çünkü atmosferin bu kısmı radyo sinyallerinin iletilmesinde rol oynuyor. HAARP, atmosferin bu erişilemeyen bölümünü doğru bir şekilde ölçmenin birkaç yolundan biri olan yanıtları incelemek için iyonosfere radyo ışınları gönderir.

HAARP, iyonosferin küçük bir bölümünü bozabilen yüksek güçlü bir radyo frekansı vericisine sahip olduğu Alaska, Gakona’daki HAARP Araştırma İstasyonunda çalışır. Daha sonra pertürbasyonları ölçmek için başka araçlar kullanılır.Programın amacı, sürekli olarak güneşten gelen etkilere yanıt veren iyonosferin fiziğini anlamaktır. Güneş patlamaları, güneş parçacıklarını Dünya’ya doğru hızla göndererek ara sıra iletişimleri ve elektrik şebekesini bozabilir . Bilim adamları iyonosferde neler olduğunu daha iyi anlayabilirlerse, bu sorunlardan bazılarını hafifletebilirler.

Ancak Hava Kuvvetleri bilim, teknoloji ve mühendislikten sorumlu sekreter yardımcısı David Walker’a göre Hava Kuvvetleri artık HAARP’ı sürdürmekle ilgilenmiyor.

14 Mayıs’ta bir Senato duruşmasında Walker, Hava Kuvvetlerinin bölgeyi korumakla ilgilenmediğini ve iyonosferik araştırmalarda başka bir yöne doğru ilerlediğini söyledi.Yorumunuzu paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: