Telefonda arama yapamıyorum sorunu nasıl çözülür?

Telefonda Arama Yapamıyorum

Telefonda arama yapamıyorum sorunu, Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell kullanıcılarının sıklıkla yaşadığı bir sorundur ve oldukça can sıkıcıdır. Telefonla iletişim hâlinde olmanın çok önemli olduğu günümüzde bu sorununun hiç vakit kaybetmeden çözülmesi gerekir. Özellikle Xiaomi, Huawei ve Samsung telefonum arama yapmıyor diyorsanız bunun birçok nedeni ve her bir neden için de bir çözüm yöntemi vardır. Sign In Up olarak araştırdık.

Özellikle Android telefonlarda sesli ve görüntülü arama yapamıyorum diyenlerin sayısı hiç de az değildir. Telefonda arama yapamama sorunun çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemler belki tüm modellerde işe yaramayacaktır. Ama birçok Android telefon için arama yapamama sorununu da çözecektir. Şimdi vakit kaybetmeden çözüm yöntemlerimize geçelim. Telefon neden arama yapmaz ve çözümü nedir?

Telefon neden arama yapmaz?

Telefonum arama yapmıyor ve arama almıyor diyorsanız ilk suçu kapsama alanınızdaki kesintilere ya da teknik aksaklıklara atabiliriz. Eğer bulunduğunuz yerdeki operatör sinyalleri yeterince güçlü değilse ya da sinyallerin kalitesi açısından bir sorun varsa arama yapamaz ve arama alamazsınız. Bunun için öncelikle operatör sinyal çubuklarının ne durumda olduğunu kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer telefonunuz, hat full çekiyor ama arama yapmıyor ise bu kez sorunun telefonunuz kaynaklı olduğunu düşünebiliriz.

Bu arada hepimizin aklına ilk gelen seçeneklerden biri olan konum değiştirmeyi uyguladığınızı varsayıyoruz. Hepimiz mutlaka yapmışızdır; işe yarasa da yaramasa da telefon arama yapmadığında ve arama alamadığımızda küçük bir yer değiştirmeyle sorunumuzu halletmeye çalışmışızdır. Ancak daha teknik çözüm yöntemleri denerseniz sonuca daha kolay ulaşabilirsiniz. Bu yüzden burada anlatılanları aklınızda tutmanızda yarar var.

Sizin arama yapamamanızın yanı sıra, belirli bir kişiden arama da alamayabilirsiniz. Bu sorunda daha spesifik bir çözüm yöntemi olarak kişinin numarasını engelleyip engellemediğinizi kontrol etmenizi öneriyoruz. Ayrıca telefonunuzda arama alamadığınız kişinin de kendi cihazında bir sorun olup olmadığını da kontrol etmesi gerekir. Sizi aramaya çalışan ancak başarılı olamayan kişinin başka bir numarayla arama yapmayı denemesini önerin.

Telefonda Arama Yapamıyorum Çözümü

Özellikle Android telefonlar için kötü amaçlı yazılımlar da arama yapamamanıza ve arama alamamanıza neden olabilir. Yakın zamanda 3. taraf bir yazılımı telefonunuza yükleyip yüklemediğinizden emin olun. Bazı uygulamalar, telefonunuzun mikrofonuna erişim izni almanın yanı sıra arama özelliğinizi de kullanmak isteyebilir. Bu özelliği kendi kontrolüne alan yazılımlar arama yapmanızı engelleyebilir. Bu yüzden telefonunuzdaki güvenilir olmayan yazılımları kontrol edin ve her ihtimale karşı kapsamlı bir virüs taraması yapın.

Çözüm 1: Telefonunuzu uçak moduna alın

Cihazınızda uçak modunun devre dışı olduğundan emin olun. Devre dışı olmasına rağmen Android telefonunuz hâlâ arama yapamıyor veya aramaları alamıyorsa, uçak modunu etkinleştirin ve tekrar devre dışı bırakın.

Android Hızlı Ayarlar menüsünden Uçak Modu’nu devre dışı bırakın veya Ayarlar > Ağ ve İnternet > Uçak Modu’na gidin.

Çözüm 2: Sim kartınızı kontrol edin

Android cihazınız, üzerindeki SIM kart(lar) yanlış takılırsa ya da SIM yuvasındaki yerinden oynarsa arama yapamayabilir. SIM kart ya da kartlarınızı çıkarıp tekrark takmayı denemeniz son derece önemlidir. Kartınızın SIM yuvasına tam olarak oturmasını sağlayın. Ardından arama yapıp yapamadığınızı tekrar deneyin.

Çözüm 3: Sim kartınızı devre dışı bırakın

SIM kart çıkarıp takma işlemi işe yaramadıysa telefonunuzun ayarlar bölümünden SIM kartınızı devre dışı bırakmayı deneyin. Devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirme işlemi yazılımsal olarak gerçekleşeceğinden sinyallerinizi yenileyebilir ve arama yapamama sorununuzu çözebilir. Ayrıca çift SIM kartlı telefonlarda SIM kart çakışması da arama yapamama sorununa neden olabilir. SIM kart(lar)ınızı devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirmek bu sorunu da ortadan kaldırabilir.

 • Android Ayarları menüsünü başlatın ve ‘Ağ ve İnternet’i seçin.
 • SIM kartlara dokunun.
 • Ardından, arama yapmayan veya aramaları alamadığınız SIM kartına dokunun.
 • SIM’i devre dışı bırakmak için Açık düğmesini kapatın.
 • Telefonunuzu yeniden başlatın ve aynı yoldan bu kez SIM kartınızı etkinleştirin.
 • Arama yapmayı veya almayı deneyin.

Çözüm 4: Önbellek temizliği yapın

Telefonunuzda önbellek temizliği yapmak da arama yapamadığınızda önemli bir çözüm yöntemidir. Telefonunuzda önbellek temizliği için;

 • Android telefonunuzda Ayarlar’a girin.
 • Uygulamalar >> Uygulama Yöneticisi
 • Telefon >> Depolama
 • Önbelleği Temizle

seçeneğini kullanın.

Çözüm 5: Telefonunuza başka bir SIM kart takın

Telefonunuza başka bir SIM kart takın ve arama yapmayı deneyin. Eğer farklı bir SIM kart kullandığınızda telefonunuzda arama yapabiliyorsanız SIM kartınız zarar görmüş olabilir. Bu durumda en iyi seçenek SIM kartınızı yenisiyle değiştirmektir. Yeni bir SIM kart ile arama yapıp yapamadığınızı mutlaka kontrol edin.

Çözüm 6: Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın

Android telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek, arama yapamama sorununuzu çözecek en radikal yollardan biridir. Telefonun tüm ayarları sıfırlanacağı için, belki de farkında olmadan değiştirdiğiniz bir ayarı varsayılana döndürmüş olursunuz.

Samsung, Xiaomi Redmi Telefonum Görüntülü Arama Yapmıyor

 1. Hat sinyalinizi kontrol edin.
 2. Cihazınızı yeniden başlatın.
 3. Telefon kameranızı başka bir uygulamanın kullanmadığından emin olun.
 4. Ağ bağlantınızı kontrol edin.
 5. Cihazınızda önbellek temizliği yapın.
 6. Wi-Fi ve Hücresel bağlantı aynı anda açıksa birini tek başına kullanmayı deneyin.
 7. Cihazınızı uçak moduna alıp yeniden başlatın ve tekrar açın.
 8. Cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlayın.
 9. Farklı bir görüntülü arama uygulamasında arama yapmayı deneyin.
 10. Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Yorumunuzu paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: