8 Aralık 2022 09:28
Anasayfa » Blog » Pençe-Kılıç Hava Harekâtı: Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Suriye ve Irak’ın Kuzeyine Sınır Ötesi Hava Operasyonu
pençe kılıç operasyonu, pençe kılıç hava harekatı, pençe - kılıç operasyon, suriye'ye sınır ötesi operasyon, suriye'ye hava harekatı, hava operasyonu, kandil, türk kara kuvvetleri, savaş, suriye milli takımı, tel rıfat, türk silahlı kuvvetleri suriye son dakika, türk kara kuvvetleri kuruluş tarihi, operasyon, rojava suriye operasyon, tsk son dakika, kuzey ırak, türk hava kuvvetleri suriye harekatı son dakika, son dakika suriye hava harekatı, türkiye savaş, son dakika savaş harekat, türkiye suriye operasyon, türkiye suriye son dakika tsk, türkiye operasyon, sınır ötesi operasyon

son dakika tsk, türkiye operasyon, sınır ötesi operasyon

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) Suriye ve Irak’ın kuzeyine sınır ötesi hava harekâtı… Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye ve Irak’ın kuzeyinde belirli hedeflere hava operasyonları düzenledi.

Suriye ve Irak’ın kuzeyine yapılan sınır ötesi hava harekâtı ilgili olarak Millî Savunma Bakanlığı’nın (MSB) resmî Twitter hesabı paylaşımlarda bulundu. MSB’nin Pençe-Kılıç Hava Harekâtı ile ilgili yaptığı ilk tweette “Hesap zamanı. Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” yazıldı. Tweette kalkışa geçmiş olan bir F-16 savaş uçağının fotoğrafı da paylaşıldı.

MSB daha sonra attığı ikinci tweette ise “Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor” dedi ve bir video paylaştı.

MSB tweetlerin ardından hava operasyonunun adının Pençe Kılıç Hava Harekâtı olarak belirlendiğini açıkladı.

MSB’NİN 20 KASIM 2022 HAVA HAREKÂTI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirerek;

Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla;

Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda,

Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI icra edilmiştir.

Pençe-Kılıç Operasyonu’na Konu Olan BM Antlaşması’nın 51. Maddesi ne?

Bu Antlaşmanın hiçbir hükmü Birleşmiş Milletler üyelerinden birinin silahlı bir saldırıya hedef olması hâlinde, Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri alıncaya dek, bu üyenin doğal olan bireysel ya da ortak meşru savunma hakkına halel getirmez.

Üyelerin bu meşru savunma hakkını kullanırken aldıkları önlemler hemen Güvenlik Konseyi’ne bildirilir ve Konsey’in işbu Antlaşma gereğince uluslararası barış ve güvenliğin korunması ya da yeniden kurulması için gerekli göreceği biçimde her an hareket etme yetki ve görevini hiçbir biçimde etkilemez.

PENÇE-KİLİT SINIR ÖTESİ HAVA HAREKÂTI’NIN GÜZERGÂHI KOBANİ’DEN DERİK’E KADARKİ SINIR HATTI

TSK’nın hava harekâtının Kobani’den Derik’e kadar uzanan sınır hattı boyunca gerçekleştiği bildirildi.

Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) sözcü Ferhad Şami, Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kobani’nin de bombalandığını aktardı.

Şami, Tel Abyad’ın doğusunda bulunan Kazali, Tel Rıfat ve Zarkan’da Suriye meşru hükûmet birliklerinin de hedef alındığını, hava saldırılarının sonucunda ölü ve yaralıların olduğu iddiasında bulundu.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzakta olan Kobani’nin bombalanması üzerine Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de açıklamada bulundu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Halep, El Rak ve El Haseke’de düzenlediği 25 civarındaki hava harekâtında 12 SDG’li ya da Suriye askerinin öldüğünü iddia etti.

SDG’nin ana hattı YPG (Halk Koruma Birlikleri) üyelerinden oluşuyor. Türkiye ise YPG’nin, PKK Kuzey Suriye uzantısı olarak görüyor.

Hava harekâtı akıllara, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cuma günkü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamayı getirdi. Bakan Soylu, İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü meydana gelen ve 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı PKK’nın sivilleri hedef aldığı bir saldırı olarak tanımlamıştı.

PKK tarafında ise açıklamalar saldırının örgütle ilişkisi olmadığı yönündeydi.

3 thoughts on “Pençe-Kılıç Hava Harekâtı: Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Suriye ve Irak’ın Kuzeyine Sınır Ötesi Hava Operasyonu

  1. Bu şerefsizleri her ün acımasız bir şekilde bomba yağmuruna tutup vatanımıza hayinlik eden bu terörist hayinler yok oluncaya kadar hiç durmaksızın gebertilmesi gerekmektedir. Türk silahlı kuvvetlerimizin canı pahasına verdikleri bu zorlu mücadeleleri için kendilerine teşekkür ederiz .Türk silahlı küvvetlerimizide Allah hiç bir vakit varlıklarınıda başımızdan eksik etmesin.

Bu Sign In Up makalesine bir yorum yapın