NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatası, bağlantınız gizli değil hatası ya da bağlantınız özel değil hatası… Hepsi aynı anlama gelir ve eğer bir web sitesinde hâlihazırda SSL sertifikası yüklü olsa bile bu hata kullanıcılar tarafından zaman zaman alınabilir. Bağlantınız gizli değil hatası ürkütücü olsa da paniğe gerek yoktur.

Daha yalın bir şekilde ifade etmek gerekirse gizlilik sertifikası hatası, tarayıcınızın bir web sitesindeki sertifikanın geçerliliğini tanımadığı anlamına gelir. Güvenli bir internet gezintisi sağlamak için tarayıcılar bu tür hataları kullanıcılara gösterirler. Bu uyarılar sayesinde güvenli bir web sitesine erişip erişmediğinizi bilir ve bilinçlenirsiniz. Ancak hatanın görüntülendiği web sitesinin sahibiyseniz birçok farklı çözüm yolu vardır.

Google Sorun Giderme olarak bu makalede size; NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatasının ne anlama geldiğini, hangi tarayıcıda nasıl görüntülendiğini ve olası nedenlerini anlattık. Ayrıca sorunun çözümü de yine makalemizde. Lafı uzatmadan devam edelim ve şu lanet olası sorunun yapısını ve çözümünü anlatalım.

Söz konusu hatanın içeriğine bakıldığında nedeni hemen hemen anlaşılabilirdir. Tarayıcınız size, erişmek istediğiniz web sitesinin SSL sertifikasının geçerliliğini doğrulayamadığına ilişkin bir uyarı verir. Web sitesi sahipleri eğer site için uygun bir SSL sertifikası yüklemediyse ya da domainlerinde HTTPS yerine HTTP kullanıyorsa bu hatanın alınması mümkün değildir.

NET ERR CERT AUTHORITY INVALID Hatası Nedir?

Genelde gizlilik sertifikası hatası, bağlantınız gizli değil hatası veya bağlantınız özel değil hatası olarak da anılan bu durumun üç temel nedeni vardır. Bu nedenleri maddeler hâlinde sıralamak gerekirse:

 1. Kendinden İmzalı Sertifika KullanmakKendinden imzalı bir SSL sertifikası kullanmak daha az maliyetli olabilir ancak tarayıcılar bazen bu sertifikaların geçerliliğini doğrulayamayabilir. Dolayısıyla web sitenize erişmek isteyen kullanıcılar bu hatayla karşılaşabilir. Tarayıcıların söz konusu hatayı vermesi birçok kullanıcıyı olumsuz etkiler. Bu da web sitenizin ziyaretçi sayısının düşmesine neden olur.
 2. SSL Sertifikasının Süresinin Dolmuş Olması: SSL sertifikalarının geçerlilik süresi güvenlik önlemleri uyarınca sona erebilir. Sertifikaların geçerlilik süreleri değişkendir ve geçerlilik süresi dolan bir sertifikayı manuel ya da otomatik olarak yenilemek gerekebilir. Web sitenizde geçerlilik süresi dolan bir sertifika yüklü ise bu hata kullanıcılara tarayıcılarında gösterilebilir. Web sitenize erişmek isteyen kullanıcılar sertifika geçerlilik sorunu yüzünden bu uyarıyı alabilirler.
 3. Sertifika Güvenilir Bir Kuruluştan DeğilKendinden imzalı SSL sertifikalarında olduğu gibi, tarayıcılar sertifikanın yaratıldığı kaynağı doğrulayamazsa bu hata meydana gelebilir.

İnternet kullanıcıları SSL sertifikası olan bir web sitesine her girdiğinde tarayıcısı kimlik doğrulaması yapmak isteyecektir. Bu doğrulama sürecinde herhangi bir hata meydana gelirse de yine aynı uyarı görüntülenir.

Birçok durumda internet tarayıcıları, kullanıcıların güvenliği için web sitesine erişimi herhangi bir hata varsa engeller. Bu engelleme işlemi sırasında da genellikle “Bağlantınız özel değil” şeklinde bir uyarı alınır. Bu, web sitesi sahipleri için önemsenmesi gereken bir hatadır çünkü söz konusu hata, yine ziyaret sayılarını ciddi oranda düşürebilir.

Bazı durumlarda da yerel yapılandırma ayarları kaynaklı NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hatası ile karşılaşılabilir.

NET ERR CERT AUTHORITY INVALID Hatası Çeşitleri

Bu hatanın görüntülenme şekilleri kullanılan internet tarayıcısına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca işletim sistemi ve sertifika yapılandırması da hatanın farklı ifadelerle ortaya çıkmasında önemli bir rol oynayabilir.

Dolayısıyla tarayıcıdan tarayıcıya değişebilen NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatalarının en meşhurlarına bir bakalım.

1. Chrome’da ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID Bağlantınız Gizli Değil Hatası

Chrome‘da bu hatayla karşılaştığınızda Chrome size anında “Bağlantınız güvenli değil hatası”nı verecektir. Çünkü Google Chrome da diğer tarayıcılar gibi web sitesindeki sertifika geçerliliğini doğrulayamazsa verilerinizin güvende olmasını sağlayamaz.

Hatayı aldığınız sayfada “Gelişmiş” seçeneğine tıkladığınızdaysa ilgili web sitesine kendi sorumluluğunuzda devam edebileceğiniz uyarısını alırsınız.

Bu hatanın Chrome’daki yaygın versiyonlarında ise aşağıdaki kodları görüntüleme ihtimaliniz yüksektir.

Chrome böyle durumlarda sertifika kaynaklı hatanın içeriğini belirler ve isterseniz web sitesine erişmenize izin verir. Ancak uyarı vermekten de geri kalmaz.

Ayrıntılı Chrome sorunları için bk. Google Chrome Açılmıyor

2. Mozilla Firefox ERR CERT AUTHORITY INVALID Hatası

Firefox potansiyel bir güvenlik riskiyle karşılaşmış olabileceğiniz uyarısını vererek zaman kaybetmez. Ayrıca Firefox bu hatayı almanızın olası nedenlerini açıklama ve panik yapmamanız konusunda uyarma sürecinde Chrome’dan daha profesyonelce davranır.

Firefox çoğu zaman hata kodu vermese de bazen aşağıdaki hata kodları bu sorunu yaşamanız sırasında görüntülenebilmektedir:

Bu hata kodlarından birini Firefox size verirse internet üzerinde kısa bir araştırma yapmanız sorunu çözmeniz için yeterlidir. Firefox bu spesifik kodlarla size hatanın kaynağını bildirir. Dolayısıyla sorunun çözümü de hata kodlarında gizlidir.

3. Microsoft Edge ERR CERT AUTHORITY INVALID Hatası

Edge’in hata ekranları, Chrome’dakinin neredeyse aynısıdır. Ancak farklı olarak aşağıdaki kodlar da Edge’de çıkabilmektedir:

Görüldüğü üzere tıpkı Chrome’daki gibi hata mesajları sorunun nereden kaynaklandığına ilişkin bilgi verir. Dolayısıyla NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hatası Edge’de de Chrome’dakine benzer bir süreçle meydana gelir.

4. Safari ERR CERT AUTHORITY INVALID Hatası

Safari kullanıcıları, web sitesi sertifikası ve şifrelemesiyle ilgili bir sorun olduğuna işaret eden “Bağlantınız güvenli değil hatası” verir. Safari’deki bu hatalar genellikle geçerlilik süresi dolmuş SSL sertifikasına sahip web sitelerinden kaynaklanır.

NET ERR CERT AUTHORITY INVALID Hatası Nasıl Çözülür?

En çok tercih edilen ünlü internet tarayıcılarında bu hata mesajının yapısını öğrendik. Şimdi artık NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatası çözümü için yol almanın vakti geldi. Makalemizin başlarında bu hatanın en yaygın nedenleri hakkında bilgi vermiştik. Bununla birlikte yerel yapılandırma hatalarının da bazı durumlarda bu sorunu tetikleyebileceğinden bahsettik.

Dolayısıyla bu sorunun çözümü için birçok yol mevcuttur. İşimizi daha kolay hâle getirmek için bu hatanın en yaygın üç kaynağından; yani geçerlilik süresi sona ermiş, kendinden imzalı ve güvenilir olmayan sertifikalardan başlayacağız. Sonra da daha genel kapsamlı çözüm yöntemlerine değineceğiz.

NET ERR CERT AUTHORITY INVALID çözümü için ele alacağımız çözüm yöntemlerini sıralayacak olursak:

 1. SSL Sorgulama Aracı
 2. Geçerli Bir Kaynaktan SSL Sertifikası Alma
 3. SSL Sertifikası Yenileme
 4. Sayfayı Yeniden Yükleme (Ya da Gizli Mod Kullanma)
 5. Tarayıcı Önbelleği Temizleme (Ve Çerezleri Temizleme)
 6. Bilgisayar Saatini Ayarlama
 7. Farklı Bir Ağ Kullanma
 8. VPN ya da Antivirüs Yazılımlarını Devredışı Bırakma
 9. SSL Durumunu Sil

1. SSL Sorgulama Aracı

Eğer SSL sertifikası varsa, sertifikanın yüklenmesi sırasında bir şeyler yanlış gitmiş olabilir. Bu, genellikle web sitelerine manuel SSL sertifikası yükleme işlemleri sırasında gerçekleşir.

SSL sertifikanızın düzgün bir şekilde yüklenip yüklenmediğini kontrol etmenin en kolay yolu, Qualys SSL Labs tarafından sunulan bir SSL Sorgulama Aracı kullanmaktır. Bu araçlar tamamen ücretsizdir ve size yol gösterebilirler.

SSL sorgulama araçlarının kullanım şekilleri birbirlerine çok benzerdir. Tek yapmanız gereken bir test aracı bulmak ve kutucuğa domaininizi girmek. Sorgulama sonrası araç size ilgili raporları sunacaktır.

Bu çözümü uyguladıktan sonra mutlaka NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatasının giderilip giderilmediğini web sitenize girerek kontrol edin.

2. Geçerli Bir Kaynaktan SSL Sertifikası Alma

Kendinden imzalı bir sertifika kullanmak günümüzde oldukça pratik ve ucuzdur. Dolayısıyla hiçbir ücret ödemeden ve güvenilir bir kaynaktan SSL sertifikası almak için size Let’s Encrypt’i şiddetle öneririz. Buradan alınan tüm SSL sertifikalarının -Let’s Encrypt bir otorite olduğu için- geçerliliği doğrulanacaktır.

Bu çözümü uyguladıktan sonra mutlaka NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatasının giderilip giderilmediğini web sitenize girerek kontrol edin.

3. SSL Sertifikası Yenileme

Güvenlik nedeniyle SSL sertifikalarının belirli aralıklarla yenilenmesi gerekir. Yenileme işlemi alan adınızın kimliğini doğrular ve bu olmadığı zaman da sertifikalar geçerliliklerinin bir bölümünü yitirirler. Let’s Encrypt’teki ücretsiz sertifikaları her 90 günde bir tekrar alabilirsiniz.. Ancak ücretli seçenekler daha uzun ömürlü ve pratiktir.

Sertifikanızın geçerlilik süresi dolduğunda hosting şirketiniz bunu sizin için halleder. Eğer hosting şirketiniz halletmiyorsa da kendiniz yenileme işlemini manuel olarak yapabilirsiniz.

Bu çözümü uyguladıktan sonra mutlaka NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatasının giderilip giderilmediğini web sitenize girerek kontrol edin.

4. Sayfayı Yeniden Yükleme (Ya da Gizli Mod Kullanma)

Hangi tarayıcıda NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatası alıyorsanız o tarayıcının sayfayı yeniden yükleme seçeneklerini kullanın. Ya da kullandığınız tarayıcının gizli mod özelliğinden yararlanarak ilgili web sitesine gizli modda erişmeyi deneyin.

Web sitesi eğer gizli modda sorunsuz yüklenirse bu, hatanın büyük ihtimalle tarayıcınızın sayfanın eski bir sürümünü yüklemeye çalışmasından kaynaklandığı anlamına gelir. Bu da önbellek temizliği yapmanız gerektiğine işaret eder ki, bir sonraki madde tam olarak bununla ilgili.

5. Tarayıcı Önbelleği Temizleme

Hangi tarayıcıyı kullandığınıza bağlı olarak değişebilen Önbellek Temizleme menüleri, konumları itibarıyla hemen hemen her tarayıcıda gelişmiş ayarlar kısmında bulunur. Tarayıcınız hangisiyse, ayarlar menüsüne erişerek gelişmiş ayarların bulunduğu bölümde önbellek ve çerezleri temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6. Bilgisayar Saatini Ayarlama

NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hatasının kaynağında yatan en yaygın nedenlerinden biri de bilgisayarınızın tarih ve/veya saat ayarlarının yanlış olmasıdır. Cihazınızın saatiyle ilgili hatalar, tarayıcınızın bir web sitesinin sertifikasını doğrulama sürecini olumsuz etkileyebilir.

Bilgisayar saatini ayarlama işlemi için şu adımları izlemeniz yeterlidir:

Bu çözümü uyguladıktan sonra mutlaka NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatasının giderilip giderilmediğini ilgili web sitesine girerek kontrol edin.

7. Farklı Bir Ağ Kullanma

Bazı durumlarda kafeler, AVM’ler ya da turistik yerlerde bağlanılanlar gibi halka açık bir ağ kullandığınızda NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatası alabilirsiniz. Bu ağlar genellikle veri trafiğini güvenli bir şekilde yönlendirmede başarılı değildir. Dolayısıyla da hata kaçınılmaz olabilir.

Hatayı bilgisayarınızdan eriştiğiniz internet bağlantısı üzerinden aldıysanız bir de mobil veri seçeneği sunan bir cihazla hata aldığınız web sayfasını açmayı denemenizi öneriyoruz. Eğer mobil veri açıkken bir web sitesinde söz konusu hatayı almazsanız sorun bilgisayarınızdaki internet bağlantısıyla ilgili olabilir.

8. VPN ya da Antivirüs Yazılımlarını Devredışı Bırakma

VPN’le NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatası aldıysanız VPN de bu hatanın nedeni olabilir.

Ayrıca bu hatanın en bilinen kaynaklarından biri de antivirüs yazılımlarıdır. Diğer tüm çözüm yollarını denedikten sonra sonuç alamazsanız bir de VPN bağlantınızı ve antivirüs yazılımınızı geçici olarak devredışı bırakmanızı öneriyoruz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra web sitesine erişmeyi tekrar deneyin. Ancak tabii tarayıcınızın önbelleğini ve çerezleri temizledikten sonra.

9. SSL Durumunu Sil

Bilgisayarınız daha önce ziyaret edilen web sitelerinden alınan sertifikaların birer kopyasını geçici olarak önbelleğine alır. Böylece sitelere her eriştiğinizde tekrar bir doğrulama süreci yaşanmasının önüne geçer.

SSL durumunuz yalnızca sertifikalar için oluşturulmuş bir önbellek gibidir. Tarayıcı önbelleği temizleme işleminde olduğu gibi geçersiz sertifika hatası aldığınızda da “SSL Durumunu Sil”i kullanabilirsiniz. Bu da SSL önbelleğinizi temizlemek için size yardımcı olur. SSL önbelleğini temizleme işlemi için bilgisayarınızda aşağıdaki adımları izleyin:

Denetim Masası >> Ağ ve Internet >> Internet Seçenekleri >> “İçerik” sekmesi >> SSL Durumunu Sil

NET ERR CERT AUTHORITY INVALID hatasının giderilip giderilmediğini ilgili web sitesine girerek kontrol edin.

Yorumunuzu paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: