8 Aralık 2022 09:06
Anasayfa » Blog » Medical Park Hastanesi’nde Skandal Görüntüler: Hemşireler felçli hastaya işkence yaptı, hastanın ağzını ve boğazını sıktı!
medical park hastanesi, medical park işkence, medical park hemşire skandalı, medical park skandalı

medical park hastanesi, medical park işkence, medical park hemşire skandalı, medical park skandalı

Özel hastanede skandal görüntüler! Tokat Medical Park Hastanesi’nde bilinci kapalı olan felçli bir hastaya iki hemşirenin yaptığı işkence ifşa oldu. Biri kadın biri erkek iki hemşirenin felçli hastaya şiddet uygularken yoğun bakım servisinin çekimde olan güvenlik kamerasını izleyen hasta yakınları da şoke oldu. Felçli hastanın ağzını ve boğazını sıkarak şiddet uygulayan iki hemşireye sosyal medyadan gösterilen tepkiler çığ gibi büyürken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan da görüntülere ilişkin açıklama geldi.

medical park hastanesi, medical park işkence, medical park hemşire skandalı, medical park skandalı

MEDICAL PARK HEMŞİRELERİNDEN FELÇLİ HASTAYA ÇARŞAFLI İŞKENCE!

Hemşireler, cihaza bağlı olan hastanın yüzünü önce çarşafla kapattı, sonra da ağız ve burnunu sıkarak şiddet uyguladı. Medical Park Hastanesi’ndeki işkence görüntüleri ile ilgili Tokat Valiliği tarafından suç duyurusunda bulunulurken, Sağlık Bakanı Koca ise iki hemşire hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

GÖRÜNTÜLER 5 AY ÖNCESİNDEN

Tokat Medical Park Hastanesi’ndeki işkence görüntülerinin yaklaşık 5 ay öncesinden olduğu öğrenilirken, skandala imza atan iki hemşire de başta sosyal medya olmak üzere tüm kamuoyunun tepkisini çekti. Hasta yakınlarının tesadüf eseri çektiği görüntülerde yoğun bakımda görevli iki hemşirenin bilinci kapalı olan felçli hastaya şiddet uyguladığı açıkça görülebiliyor.

Medical Park Hastanesi’nin Tokat merkezli şubesinde 6 Temmuz 2022 tarihinde çekilen görüntülerde Fransa’dan tatile geldiği Tokat’ta beyin kanaması geçiren 62 yaşındaki M.A. ilk müdahalede bulunulması için önce devlet hastanesine götürüldü. İlk müdahalenin ardından Medical Park Hastanesi’ne nakledilen M.A. başarılı bir operasyon geçirdikten sonra yoğun bakıma alındı.

Yakınları, yoğun bakım servisindeyken görmelerine izin verilmeyen hastalarını, yoğun bakım kamera görüntülerinin yayınlandığı ekrandan izlemek istedi. Görüntüleri izlediklerinde şok geçiren hasta yakınları, şiddeti belgelemek için de ekran kaydı aldı. Felçli hasta M.A. da bilinci açılıp taburcu olduktan sonra görüntüleri izledi ve hemen Tokat Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyette bulundu.

SKANDAL GÖRÜNTÜLER İÇİN SAVCILIKTAN “KOVUŞTURMAYA YER YOKTUR” KARARI

Tedavisi devam eden M.A.’ya şiddet görüntüleri uzun bir süre izletilmedi. Ancak M.A.’nın iyileşmesi üzerine yakınları skandal görüntüleri kendisine izletmeye karar verdi. Görüntüleri izledikten sonra uğradığı şiddete sessiz kalmamaya karar veren M.A. hemen Tokat Cumhuriyet Savcılığı’na gitti.

Şikâyette bulunan M.A. konuyla ilgili savcılıktan “Kovuşturmaya yer yoktur” kararı çıkınca olayı Sağlık Bakanlığı’na taşımak istedi. Sağlık Bakanlığı’nın devreye girdiği olayda savcılığa tekrar bir şikâyette bulunuldu. Bu süre içinde de hastane iki hemşireyi işten çıkardı.

OLAYIN ÜSTÜ KAPATILMAK İSTENDİ

M.A. tarafından yapılan açıklamaya göre olayın üstü kapatılmak istendi. Ancak konunun sonuna kadar da takipçisi olacağını ve hakkını arayacağını da sözlerine ekledi:

medical park hastanesi, medical park işkence, medical park hemşire skandalı, medical park skandalı
“Psikolojim bozuldu. Şikâyetçi oldum ancak bir şey çıkmadı. Takipsizlik kararı verildi, delil yok dendi. Dava düştü. Hukuki mücadelem sonuna kadar sürecek.”

Felç geçirdim. Ambulans ile devlet hastanesine geldim. 3 gün tedavi görüp daha sonra Medicalpark Hastanesi’ne sevk oldum. Orada da 13 gün tedavi gördüm. Şiddete maruz kaldım. Yaşadıklarımı, görüntüleri izledikten sonra öğrendim. Psikolojim bozuldu. Şikâyetçi oldum ancak bir şey çıkmadı. Takipsizlik kararı verildi, delil yok dendi. Dava düştü. Hukuki mücadelem sonuna kadar sürecek. Ne gerekiyorsa yapılmasını istiyorum. Bir kadın bana kötü davrandı, bağırıp çağırdı, azarladı. Daha sonra hemşire geldi. O da ağzıma baskı uygulayıp beni boğmaya çalıştı. Gözümü çıkarmaya çalıştı. Baldırıma darbe aldım. Ameliyattan önce baldırım simsiyahtı. Bayram günü çocuklar ziyaretime geldi. Olayı bayram günü yaşadık. Ben onları görmedim ancak onlar beni kameradan izlemiş. Hemşire geldi, darp etti. Elime ayağıma vuruldu. Sağlık Bakanlığı’na dilekçe yazdım. ‘Bunda ne var. Yara falan yok’ dendi.

TOKAT VALİLİĞİ’NDEN SUÇ DUYURUSU

Tokat’ta yaşanan skandalda bilinci kapalı olan felçli hastaya uygulanan şiddetin yer aldığı görüntüler basına yansıyınca Tokat Valiliği’nden de yazılı bir açıklama geldi:

Tokat ilimizde hizmet veren özel bir hastanede yaşanan ve ulusal basında yer alan ‘Hemşireler felçli hastanın ağzını ve boğazını böyle sıktı’ başlıklı haberler üzerine bu açıklamaya gerek görülmüştür. Hastalarımızdan M.A., 2022 yılı Temmuz ayı içerisinde yaşadığı rahatsızlıklardan dolayı ilimizdeki bir özel hastaneye başvurmuş olup, tedavisinin bir bölümü genel yoğun bakım ünitesinde sürdürülmüştür. Hasta 09.07.2022 tarihinde yoğun bakımda tedavisi devam ederken, uygulanan ilaçlardan dolayı ajite halde, burnuna takılı solunum cihazını çıkartmaya çalıştığı, bu sırada hemşirelerden birisinin yanına gelerek, hastanın elini hızlı şekilde iterek engel olduğu, sonrasında el bileğinden yatağa bağlamak sureti ile hastanın elini sabitlediği tespit edilmiştir. Sonrasında başka bir hemşire daha olaya müdahil olmuştur. Hastanın bu harekete tepki vermesi üzerine eylemine son veren hemşire sonrasında hastanın yanından uzaklaşmıştır. Süreç sonunda hastamızın tedavisine devam edilmiş, şifahen taburcu olmuştur. Olay Tokat İl Sağlık Müdürlüğümüze bildirildiği andan itibaren, soruşturma açılmış, bir başhekim yardımcısı ve yoğun bakım uzmanı görevlendirilmiştir. Soruşturma tarihinde ilgili hemşirenin iş akdine son verilmiş, diğer hemşireye de hastane tarafından kınama cezası verilmiştir. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğümüz Hukuk Birimi tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

BAKAN KOCA’DAN MEDICAL PARK SKANDALI İLE İLGİLİ TWEET

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan da skandala ilişkin Twitter hesabından bir tweet paylaştı. Koca tweetinde “Tokat Medical Park hastanesinde kaydedildiği belirtilen, bir hastanın bazı çalışanlarca şiddete maruz kaldığını gösteren görüntüler üzüntü verici ve kabul edilemezdir. Bakanlığımız ilgili hastanede derhâl soruşturma başlatmıştır. Gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerine yer verdi.

Bu Sign In Up makalesine bir yorum yapın