Google Kurumsal Mail, Şirket İçin Gmail Kurumsal Mail Hesabı

Google Workspace şirket uzantılı kurumsal e-posta hizmeti Gmail Business kurulumu için harika basit adımlardan bahsedeceğiz. Şirket uzantılı e-posta hesabı Gmail (G Suite), Google’ın sektör lideri profesyonel bir e-posta barındırma hizmetidir ve yeni bir hesap oluşturmak hızlı ve kolaydır. Tek yapmanız gereken Google Workspace’e gitmektir. “Başlayın“ı tıklamanız ve komutları takip etmeniz yeterlidir. Google Workspace (eski adıyla G Suite), yalnızca kendi alanınızı bağlamanıza ve profesyonel Gmail e-posta adresleri oluşturmanıza olanak sağlamaz. Ayrıca, Google kurumsal e-posta hizmeti Workspace’in belirlediği Gmail kurumsal fiyat kullanıcı başına ayda ₺29 gibi düşük bir ücrettir.

Şirket uzantılı kurumsal Gmail hesabı kurmaya hazır mısınız? Google Workspace’e gidin ve birkaç dakika içinde Google kurumsal e-posta adresinizi alın.

Kurumsal e-posta nedir?

Kurumsal e-posta, genellikle bir şirketin veya işletmenin işletme adını veya markasını içeren e-posta adresidir. Bu, şirketin ihtiyaç duyduğu farklı e-posta adreslerini oluşturmak için gerekli internet etki alanını önceden almış olması sayesinde elde edilir.

Bu yönüyle (bir şirketin adı, markası veya işletme adıyla eşleşen kendi alan adına sahip olmak), genellikle farklı şirketler tarafından sunulan e-posta hesapları olan kişisel e-postalardan farklı olduğu için kurumsal posta olarak adlandırılır. Kişisel e-posta hesaplarında tercih edilen posta sunucuları herkesin bildiği gibi Gmail, Outlook, Yandex ve diğerleridir. Ancak artık bu sunucularla da kurumsal şirket hesabı açılabiliyor.

Çoğu durumda, kurumsal e-postalar, bir şirketin tüm çalışanlarına ve ayrıca belirli belirli alanlara, doğrudan iletişim sağlamak için ve yalnızca iş amaçlı olarak atanır. Kişinin veya alanın adını e-posta adresinin başına yerleştirir. Örneğin isim@sirketadı.com, departman@şirket.com, info@şirketadı.com gibi.

Ayrıca Gmail’in yakın tarihi hakkında bilgi almak isteyenler için bu makalemizi öneririz: Gmail nedir?

Kurumsal e-posta açmanın avantajları nelerdir?

Bugüne kadar, Gmail veya Outlook sunanlar gibi ücretsiz e-posta adresleri kullanan şirketler ve profesyoneller vardır. Bununla birlikte, herhangi bir müşterinin gözünde bu uygulamanın güvensizlikle eş anlamlı olduğu ve aynı zamanda profesyonel olmayan, az kaynağa sahip ve / veya minimum yatırımı olmayan bir şirketle uğraştığınızın olası bir göstergesi olduğu gösterilmiştir.

İş hayatında hızlı ve kolay iletişim kurmanın en etkili yolu olan e-posta, hem bireysel hem de kurumsal yazışmalarda ilk tercih oluyor. E-posta, uzun süre sonra dahi saklanabilmesi nedeniyle her işletmenin en önemli iletişim aracıdır ve özellikle kurumsal yazışmalarda yazılı bir beyandır. Kurumsal e-posta, işletme adınızla eşleşen kişiselleştirilmiş e-posta hesapları içerir. Şirket uzantılı bu e-posta hesapları belki de kurumsal kimliğinizin en önemli unsurlarından biridir.

1. Profesyonel Görünmenizi Sağlar

Yazışmalarınızı, tekliflerinizi ve müşteri iletişimlerinizi kurumsal e-postanız ile yürütmek şirketinize değer katar. Ayrıca kartvizitlerinize, web sitenize ve çok daha fazlasına kişisel e-posta adresinizi ekleyerek şirketinizi her yerde tanıtma olanağına sahipsiniz. Yapılan araştırmalara göre kurumsal e-posta kullanımı ile alıcının e-postayı açma oranı artmaktadır. Bu aşamada kurumsal e-posta kullanımı markanızı büyütmek ve kurumsal kimliğinizi güçlendirmek için faydalı bir araç haline gelir.

2. Müşterilerinizle Aranızdaki Güven İlişkisine Katkı Sağlar

Güvenilir olduğunuzu göstermenin en pratik yolu! Kurumsal e-postanız firmanızın dijital kimliğidir. Müşteriler genellikle şirketlerin, şirket adlarını veya markalarını içeren bir e-posta adresine sahip olmalarını bekler. E-posta adresiniz alan adınız veya şirket adınızla eşleşirse, müşterilerin işletmenizi seçme olasılığı 9 kat daha fazladır.

3. Marka Konumunuzu Güçlendirir

Kurumsal e-posta şirketiniz için dijital bir kimlik oluşturur. Verimliliğinizi artırır ve şirketinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Profesyonel firmalar marka konumlarını güçlendirmek ve müşterileriyle buluşmak için bu aracı kullanırlar. İnternette güçlü bir varlığa sahip olmak ve büyüme hedeflerine ulaşmak için küçük ama etkili bir yatırım yaparlar. Siz de satış gücünüzü geliştirmek ve yeni potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmak için bu mükemmel aracı kullanabilirsiniz. Bu sayede rakipleriniz arasında fark yaratarak marka konumunuzu güçlendirebilirsiniz.

Kurumsal E-posta Ücretsiz mi?

Evet, işletme alan adı barındırma hizmetiniz bunu alan adı barındırma için ücretsiz bir eklenti olarak sağlıyorsa ücretsiz olarak bir iş e-postası oluşturabilirsiniz. Çoğu hizmet, iş e-postalarını etki alanı barındırma ile ücretsiz olarak verir, bu nedenle servis sağlayıcınıza sorduğunuzdan emin olun. Bunun için tamamen işlevsel bir web sitesine ihtiyacınız olmayacak. Uzak bir sunucuda barındırılan bir alan adına sahip olmak yeterlidir.

Kurumsal E-posta Nasıl Açılır?

Bir kurumsal şirket e-posta adresi oluşturmanın, Google Workspace veya Microsoft Outlook gibi bir e-posta hizmeti sağlayıcısı veya DreamHost ya da SiteGround gibi bir e-posta barındırma hizmeti kullanmak gibi birkaç farklı yolu vardır. Google Workspace, çok kolay hesap kurulumu, tonlarca özellik ve rekabetçi fiyatlar sunan dünyanın en popüler e-posta hizmeti sağlayıcılarından biri olduğu için örnek olarak bunu kullanacağız.

Gmail’i kişisel e-posta için zaten kullandıysanız, arayüz aynı olduğu için öğrenme eğrisi oldukça düz olacaktır. Bir alan adınız yoksa, Google Workspace onu satın almanıza da yardımcı olacaktır. Kredi kartı bilgileriniz karşılığında 14 günlük ücretsiz deneme için bir Google Workspace hesabı oluşturun ve başlayın.

Aşağıdaki adımları izleyerek Google Workspace ile bir kurumsal e-posta adresi oluşturabilirsiniz:

 1. workspace.google.com adresine gidin ve “Başlayın”ı tıklayın
 2. İletişim bilgilerinizi girin (ör. işletme adı, çalışanlar ve ülke)
 3. Halihazırda bir alan adınız olup olmadığını belirtin (örn. işletmeniz.com)
 4. Bir etki alanınız varsa, onu bağlamanız istenir. Bir alan adınız yoksa, satın almak için bir tane aramanız istenecektir.
 5. İşletme bilgilerinizi girin (ör. adres)
 6. kullanıcı adınızı ve şifrenizi seçin
 7. Bir plan seçin ve ödeme işlemini tamamlayın

Google Workspace ile iş e-postanızı oluşturduktan sonra devam edin ve özel e-posta imzanızı ekleyin ve size ve işinize yardımcı olacak Calendly veya DocuSign gibi entegrasyonları ekleyin.

Google Workspace ile bir iş e-postası oluşturduğunuzda otomatik olarak 14 günlük ücretsiz denemeye başlayacağınızı unutmayın.

Google Workspace ile Şirket Uzantılı Kurumsal E-posta Hesabı Açma

 1. Google Kurumsal E-posta Hizmeti Workspace’e gidin.
 2. Ardından şirket bilgilerinizi girin.
 3. Google Workspace’le şirket iletişim bilgilerinizi paylaşın.
 4. Varsa şirket uzantılı e-postanız için alan adınızı girin.
 5. Sonraki adıma alan adına sahip olup olmamanıza göre geçin.

1. Google Kurumsal E-posta Hizmeti Workspace’e Gidin

 • İşleme Başlayın. Bir Gmail kurumsal e-posta kurulumuna başlamak için bir Google Workspace kurumsal e-posta hesabı edinmeniz gerekir. Google Workspace’e gidin ve “Başlayın” düğmesini tıklayın. Ardından, işletmenizin adını, kuruluşunuzdaki çalışan sayısını ve kuruluşunuzun ülkesini girmeniz istenecektir. Sonraki ekranda, iletişim bilgilerinizi girmeniz istenecektir.

google kurumsal mail hesabı açma sayfası

2. Şirket Bilgilerinizi Girin

google kurumsal e-posta hesabı açmak için iletişim bilgilerini girme

3. Google Workspace’le Şirket İletişim Bilgilerinizi Paylaşın

google kurumsal mail hesabı açarken şirket bilgilerini girme
Google kurumsal e-posta hesabı açarken şirket iletişim bilgilerinizi tamamen doğru ve eksiksiz girin.

 

4. Varsa Şirket E-postası İçin Alan Adı Girin

Tüm iletişim ve kişisel bilgileriniz girdikten sonra, hâlihazırda bir alan adınızın olup olmadığı sorulacaktır. Bunu yaparsanız, doğrudan Google’dan bir alan adı bulup satın almak için “Evet, kullanabileceğim bir tane var“ı seçin ve değilse “Hayır, bir taneye ihtiyacım var“ı seçin. Bir alan adınız yoksa ancak Google’dan bir alan adı almak istemiyorsanız herhangi bir alan adı sağlayıcıdan bir tane alabilirsiniz.

gmail kurumsal şirket hesabı açmak için alan adı bilgileri

Google Kurumsal E-posta Hesabı İçin Alan Adı Seçimi

 • Alan adınız varsa: Google kurumsal e-posta adresiniz için kullanmak istediğiniz bir alan adınız zaten varsa girin. Bu adım, Google’ın alan adınıza erişmesini sağlayan alan adı doğrulama işlemini tamamlamanızı ister. Bunu yapmak için alan adı kayıt sitenizi ziyaret edin ve ardından Google Workspace’in sağladığı MX kayıtlarını DNS’nize girin. Çoğu alan adı kayıt şirketi, bunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi verir.

gmail şirket hesabı açmak için alan adım var

 • Alan adınız yoksa: Hâlihazırda bir alan adınız yoksa, bir tane kaydetmeniz gerekir. Bu, kurumsal e-posta adresinizin @ işaretinden sonra gelen kısmı olacaktır (örneğin, adınız@alanadiniz.com). Bir alan adı kayıt şirketi kullanarak alan adınızın uygun olup olmadığını görmek için arama yapabilirsiniz. Öyleyse, kurumsal e-posta adresiniz için kullanmak üzere etki alanını kaydedebilirsiniz. Değilse, çoğu kayıt şirketi size alternatiflere bir bağlantı sağlayacaktır veya yeni bir alan adı girebilirsiniz.

gmail şirket hesabı açmak için alan adım yok

 • Sonraki adım: Burada Gmail kurumsal e-posta adresiniz için kullanıcı adınızı ve parolanızı seçmeniz gerekir. Şirketler, tutarlı ve organize edilmesi kolay tutmak için kuruluşlarının tamamında aynı e-posta adresi biçimini korumalıdır. Bu bilgileri girdikten sonra robot olmadığınızı onaylayın ve “Kabul Et ve Devam Et“i tıklayın.
 • Son adım: Bu son adımda ödeme planınızı gözden geçirmeniz istenecektir. Google kurumsal e-posta hizmeti Workspace sizi otomatik olarak Business Standard planına yönlendirir. Bunun yerine, bu planı onaylamanız ve ardından yeni hesap kurulumunu tamamladıktan sonra eski sürüme geçmeniz gerekir. Bu, 14 günlük ücretsiz bir denemedir ve henüz faturalandırılmayacaksınız. “İleri” ye tıklayın, ardından ödeme bilgilerinizi girin. Bittiğinde, siparişinizi onaylayın ve ödeme işlemini tamamlayın.

Şirket Uzantılı Kurumsal E-posta Hesabı Açmak İçin Gmail Business Ücretleri

Şirket uzantılı e-posta hesabı için Gmail Business’ı kullanmak büyük avantajlar sağlar, ancak elbette ücretsiz değildir. Neredeyse her bütçeye veya şirket boyutuna uygun çeşitli paketler vardır. Google kurumsal e-posta hesabı açma başlangıç ücreti kullanıcı başına aylık ₺29’dir. Google’ın Gmail kurumsal e-posta paketleri arasındaki ₺29’lik Gmail Business Starter planı, küçük ve orta boy şirketler için oldukça hesaplıdır.

 1. Business Starter kullanıcı başına aylık 29 lira
 2. Business Standart kullanıcı başına aylık 58 lira
 3. Business Plus kullanıcı başına aylık 108 lira
 4. Enterprise kullanıcı başına aylık ücret Google kurumsal e-posta satış ekibiyle belirlenir.

google şirket uzantılı kurumsal e-posta hesabı açma ücretleri

Kurumsal E-posta Giriş

Artık kurumsal Gmail e-posta hesabı açtığınıza göre, e-posta hesabınıza giriş yapabilir, eksiksiz Google üretkenlik ve ortak çalışma araçları paketi de dâhil olmak üzere hesabınıza erişebilirsiniz. Eski e-postalarınızı yeni Gmail hesabınıza aktarmak istiyorsanız, e-postalarınızı taşıyabilirsiniz. Değilse, İşletmeler için Gmail’in işlevlerini genişletmek için yeni e-posta uygulamaları veya Gmail uzantıları eklemeyi düşünün.

 • E-postayı Gmail’e taşıma: admin.google.com’a gidin. Oradan, “Uygulamalar”ı tıklayın. “Kurulum” bölümünde, “Kullanıcı e-posta yüklemeleri”nin yanındaki kutuyu işaretleyin ve “Kaydet”i tıklayın. Son olarak, Gmail’e dönün, “Ayarlar”a gidin ve içe aktarma işlemini başlatın. Daha fazla bilgi ve sorun giderme için Google Workspace Yardım’ı ziyaret edin.
 • E-postanızı özelleştirin: Gmail ile, e-posta hesabınızı profil resmi eklemekten “Ayarlar” seçeneği altında özel bir e-posta imzası oluşturmaya kadar çeşitli şekillerde özelleştirebilirsiniz. Alternatif olarak, en iyi e-posta imza oluşturma araçlarından birini kullanmayı deneyin.
 • Yeni kullanıcılar ekleyin: Çalışanlarınız için İşletmeler için Gmail e-posta hesapları oluşturmanız gerekiyorsa, Google Domains’e gidip menüden “E-posta”yı seçip “Yeni Ekle” seçeneğini tıklayarak yeni kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Adım adım talimatları izleyin.
 • Gmail’i uygulamalarla güçlendirin: E-posta uygulamalarını kullanarak üretkenliğinizi (ve hatta satışlarınızı) artırın.

Google Kurumsal Şirket Uzantılı E-posta Hesabı Açmanın Avantajları

Kurumsal Gmail hesabı açmanın en güzel yanlarından biri, kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Buna karşılık, profesyonel e-posta adresleri oluşturmak şaşırtıcı derecede basittir, ancak profesyonel e-posta ihtiyaçlarınız için Gmail’i kullanmayı düşünmeniz için diğer nedenler de burada.

 • Şirketler arasında kullanımı en yüksek olan şirket mail hesabı barındırma hizmetidir.
 • Güçlü üretkenlik ve işbirliği paketi mail hizmetine dâhildir.
 • Önde gelen rakibi Microsoft’tan daha iyi bir hizmettir.
 • Yerleşik gelişmiş gizlilik ve güvenlik özellikleri vardır.

Kurumsal şirket maili kullanmanın dezavantajlarından da bahsetmek gerekirse Kişisel kullanım için Gmail‘den farklı olarak, Şirketler İçin Gmail ücretsiz değildir. Ayrıca kurumsal düzeyde fiyatlandırmanın şeffaf olmadığını da eklememiz doğru olacaktır.

 1. Google Workspace (eski adıyla G Suite) hesabı, normal bir Google hesabının ücretli sürümüdür ve daha fazla güvenlik ve özellik ile birlikte gelir. Yani Gmail’in kurumsal hesap versiyonudur. Şirketler, işletmeler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, eğitim tesisleri ve devlet kurumları genellikle çalışma arkadaşları ve paydaşlarıyla işbirliği yapmak için Workspace’i kullanır.
 2. Gmail hesabındaki yönetici, Workspace içindeki tüm özelliklere erişmeniz için size kendi e-posta adresinizi verecektir. Bu, özellikle kişisel ve işle ilgili yazışmalarınızı ayırmak için önemlidir.
 3. Ayrıca işletmenizi geliştirmenize yardımcı olacak bir dizi araca erişiminiz olur. Bu, başka bir e-postayı yönetmek istemeyen ve tüm bildirimlerini tek bir gelen kutusunda görmek isteyenler için idealdir. Örneğin, bir hesapla, farklı e-posta adreslerinde oturum açmadan tüm bunlara farklı sekmelerde kolayca giriş yapabilirsiniz:
 • Google Benim İşletmem
 • Google Search Console
 • Analytics
 • Google Reklamları

Kişisel Gmail hesabınızda oturum açarken sorun yaşıyorsanız inceleyebilirsiniz: Gmail Oturum Aç

Yorumunuzu paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: