Gmail SMTP ayarları ve kurulumu nasıl yapılır? Hızlıca Gmail SMTP, POP3, IMAP kurulumunda varsayılan ayarları yapın. İşte Gmail SMTP, POP3 ve IMAP ayarları kullanımı.

 

Gmail SMTP ayarları nasıl yapılır?

Gmail ile Outlook veya Thunderbird gibi bir e-posta hizmetinden posta gönderebilmek için, mail kurulumu ve hizmetlerin Gmail’in e-posta sunucularıyla nasıl iletişim kuracağını anlaması gerekir. Bunu Basit Posta Aktarım Protokolü, yani SMTP sunucuları aracılığıyla yapar. Ayarlar, Gmail ile giriş yapacağınız tüm e-posta sağlayıcılarındaki mail kurulumu için aynıdır.

Gmail’deki maillerinizi ayrı bir e-posta istemcisi aracılığıyla almak istiyorsanız, Gmail hesabını başka bir e-posta istemcisinde kurmanız ve giriş yapmanız gerekir. E-posta istemcisinin iletilerinizi www.gmail.com‘dan nasıl alacağını bilmesi için İnternet İleti Erişim Protokolü (IMAP) ayarlarını sağlamanız gerekir.

IMAP ile e-postalar her zaman sunucudadır ve yerel istemcilerle senkronize edilir. Bu, posta kutunuza birkaç cihazdan (bilgisayar, dizüstü bilgisayar, telefon, tablet) erişmeniz gerektiğinde veya birkaç kişinin erişmesi gerektiğinde – tek bir cihazda gerçekleştirilen harflerle yapılan tüm işlemler (bir harfi okundu olarak işaretleme, taşıma Klasörler arası harfler, silme vb.) kalanlarda görüntülenecektir. Web arayüzünü posta istemcisi ile birlikte kullanmayı planlıyorsanız, posta istemcisinin de IMAP aracılığıyla yapılandırılması gerekir.

Gmail smtp imap pop3 ayarları

IMAP’in Gmail mail kurulumu sırasındaki dezavantajı, tüketilen İnternet trafiğinin biraz daha fazla olmasıdır.

POP3 ve IMAP protokolleri üzerinden erişim, yalnızca “Posta/Hizmetler” bölümünde “Posta Hizmeti” hizmeti etkinleştirildiğinde sağlanır. Bu hizmet yalnızca gelen postaları almanıza ve web arayüzü veya üçüncü taraf SMTP sunucusu aracılığıyla mektup göndermenize izin verir.

Gmail POP3 ve SMTP Ayarları

Gmail POP3 ve SMTP sunucuları, e-postaları almak ve mail kurulumu için bir protokoldür. IMAP, postaların direkt e-posta sunucusundan gelmesini ve yönetilmesini sağlayan daha modern bir protokoldür. POP3 protokolünü kullanarak posta görüntülerken, tüm e-postalar kullanıcının bilgisayarına indirilir ve otomatik olarak sunucudan temizlenir. Harflerle yapılan diğer tüm işlemler kullanıcının bilgisayarında gerçekleştirilecektir. POP3 protokolü, tek bir bilgisayardan yalnızca bir kişi posta kutusu kullanıyorsa ve İnternet erişimi sınırlı veya tutarsızsa uygun olabilir.

Varsayılan Gmail SMTP Kurulumu

Gmail SMTP sunucusu aracılığıyla gönderilen e-postaları kaydetmek ve dizine eklemek için Google’ın hizmetini kullanabilirsiniz. Böylece Google kolayca bulmanız için tüm e-postalarınızı Google sunucularında yedekler. Gmail veya G Suite hesabınızı kullanmaya ve gelen postaları almaya karar verirseniz, tüm postalarınız uygun bir yerde saklanır. Ayrıca, Google SMTP sunucusu 25 numaralı bağlantı noktasını kullanmadığından, bu, ISS’nizin e-postanızı engelleme veya spam olarak işaretleme olasılığını azaltacaktır.

E-posta programınız aracılığıyla Gmail hesabınızdan e-posta göndermek istiyorsanız, Gmail SMTP sunucu ayarlarınıza mı ihtiyacınız var?

Gmail SMTP ayarları aşağıdaki gibi olmalıdır:

Gönderilen e-postaların Google tarafından Gönderilmiş Öğeler klasörüne otomatik olarak kopyalanması için, hesabınız için IMAP erişiminin etkinleştirildiğinden de emin olmalısınız. Bunu yapmak için Gmail ayarlarına gidin ve Yönlendirme ve POP/IMAP sekmesini açın. Ardından, IMAP Erişimi bölümüne gitmeli ve hesabınız için IMAP erişiminin etkinleştirildiğinden emin olmalısınız.

Kullanılan adres Gmail veya G Suite ayarlarında olduğu gibi Posta Gönder adres listesinde değilse, Google SMTP sunucusu aracılığıyla gönderilen herhangi bir e-postanın Kimden satırının üzerine hesapla ilişkili varsayılan e-posta adresini otomatik olarak yazacaktır. Bu listeyi görüntülemek için ayarlar ekranındaki Hesaplar ve İçe Aktarma sekmesini kullanın.

IMAP ve SMTP arasındaki fark nedir?

Ayrıca Gmail’in yakın tarihi hakkında bilgi almak isteyenler için bu makalemizi öneririz: Gmail nedir?

Gelen ve Giden Posta Sunucusu

Gmail hizmeti, e-posta almak ve göndermek için e-posta erişimi sunar. Güvenlik nedeniyle, e-posta sunucusu POP3 protokolünü kullanır. Yapılandırmaya devam etmeden önce, e-posta istemcinizin şifreli bir SSL bağlantısını desteklediğinden emin olun.

Gmail’de POP3 mü yoksa IMAP mi?

Masaüstünüzde yer kazanmak sizin için önemliyse veya e-postalarınızı yedekleme konusunda endişeleriniz varsa IMAP’yi seçin. Bu, e-postalarınızın e-posta sağlayıcınızın sunucusunda depolanacağı anlamına gelir.POP3, yerel olarak depolanmak üzere e-postalarınızı indirecek ve ardından bunları sunucudan silecektir. Bu, sunucunuzda yer açacaktır, ancak yerel depolama alanınıza bir şey olursa, bu e-postalar çevrimiçi olarak kullanılamaz. Dosyalarınızın yalnızca yerel bir kopyasına sahip olmaktan memnunsanız, POP3 uygun bir seçenektir.

Varsayılan Gmail POP3 ve IMAP Ayarları

IMAP, e-posta istemcilerinin Gmail gibi bir e-posta hizmetine bağlanmasını sağlayan bir internet protokolüdür. Gmail’de IMAP, eski POP3 e-posta protokolünün yerine kullanılmaktadır. IMAP, e-postaları senkronize tutma, tek sunucuda birden çok posta kutusuna erişme ve sunucu tarafında içerik aramasına izin vermeyi sağlar. IMAP ile Gmail’inizi birden fazla cihazda okuyabilirsiniz ve mesajlar ve klasörler gerçek zamanlı olarak senkronizedir.

E- mesajlarınızı diğer cihazlarda almak için, ilgili uygulamaya ilişkin talimatlara göre aşağıdaki ayarları girin:

Gmail POP Erişimi Kurulumu

Herhangi bir e-posta istemcisiyle Gmail hesabınıza POP erişimini etkinleştirmek için:

  1. Gmail’in sağ üst köşesindeki dişli çarkı seçin ve menüden Ayarlar’ı seçin.
  2. Ardından Tüm ayarları gör’ü seçin.
  3. Yönlendirme ve POP/IMAP sekmesini seçin.
  4. Tüm postalar için  POP’u etkinleştir veya  Yalnızca şu andan itibaren gelen postalar için POP’u etkinleştir’in seçili olduğundan emin olun.
  5. İletilere POP ile erişildiğinde öğesinin yanında, postalar indirildikten sonra ne olmasını istediğinizi seçin.
  6. Ardından En alta gidin ve Değişiklikleri Kaydet’i seçin.

Tüm E-posta İstemcileri İçin Varsayılan Gmail POP3 Ayarları

Öneri: Gmail düzgün çalışmıyor diyorsanız mutlaka sorun giderme rehberlerimize göz atın.

Yorumunuzu paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: