Herhangi bir e-posta adresinde neler ya da özel karakterlerden hangisi bulunmalıdır, bulunabilir? E-posta adresi almak ve e-posta kullanımı hakkında merak edilen birçok soru vardır. İşte cevapları merak edilen soruların cevapları ve e-posta adresi alırken dikkat edilmesi gerekenler Signinup.com’da.

E-posta nedir örnek ile açıklamak gerekirse

Bir e-posta adresinin en standart ve önerilen biçimi ad.soyad@example.com biçimidir. Ancak profesyonel bir e-posta adresi oluşturmanın başka yolları da vardır, örneğin:

E-posta Adresi Örnekleri

Burada ilham alabileceğiniz ve kendi adresinizi oluştururken uygulayabileceğiniz bazı profesyonel e-posta adresleri örnekleri verilmiştir. İzlenecek sabit kurallar dizisi olmasa da, bu biçimlerden birini izlemek daha iyidir. Başvurabileceğiniz bazı e-posta adresi örnekleri:

Bir e-posta adresinde Türkçe karakter kullanılır mı?

E-posta adresinde Türkçe karakter kullanılır mı?” sorusunun yanıtı “Kullanılmaz“dır. Bu soru, e-posta özellikleri ile ilgili Türkçe ve edebiyat alanında sorulan sorular arasında yerini sıkça alır. 9. sınıf e-posta konusu işlenirken de yine bu tarz soruların sınavlarda çıktığına rastlanır.

Türkçede bulunan 29 harfin hepsini e-posta adresi alırken kullanamazsınız. ç, ı, ö, ğ, ş, ü harfleri Türkçe karakterlerdir ve e-posta adreslerinde geçmesi mümkün değildir.

E-posta adresi alırken sistem sadece Latin harflerinin kullanımına izin verir. Bu yüzden evrensel internet kullanımında herkes tarafından anlaşılır olabilmesi adına sadece Latin alfabesinde yer alan harfler bir e-posta adresinde bulunmalıdır.

E-posta adresinde hangisi bulunmalıdır?

Bir e-posta adresinde bulunması gereken dört bölüm vardır. E-posta adresinde neler bulunur sorusunun cevabını aşağıdaki dört ögeyle verelim:

 

E-posta adresinde neler bulunur sorusuna yukarıdaki ögeler ile cevap verdik. Peki E-posta adresi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

E-posta adresinde hangisi asla bulunmamalıdır?

Şimdi de e-posta adresinizde ASLA bulunmaması gereken şeylerden bahsedelim:

  1. Doğum Tarihiniz: Birinin istediği e-posta adresi mevcut olmadığında, adresi benzersiz kılmak için genellikle doğum tarihini (15 Aralık 1995 için 15121995 gibi) veya sadece doğum yılını (1995) eklerler. Örneğin, Jerry’nin istediği e-posta adresi yoksa, benzersiz ve kayda uygun hale getirmek için jerry15121995@gmail.com VEYA jerry1995@gmail.com gibi bir şey kullanabilir . Güven bana, bunu asla yapma. Doğum tarihiniz gizli bilgidir ve e-posta ve sosyal medya hesaplarınızı ele geçirmek için çok kolay bir şekilde kullanılabilir.
  2. İletişim numaranız: Doğum tarihiniz gibi, iletişim numaranız da bilgisayar korsanları tarafından hesaplarınıza girmek için kullanılabilecek özel anahtarlardan biridir. İletişim numaranızın ilk 4 veya son 4 hanesini bile kullanmayın.
  3. Devlet tarafından verilen herhangi bir kimlik numarası: Sosyal Güvenlik numarası, Seçmen Kartı, Pasaport vb. gibi Devlet tarafından verilen herhangi bir numara. Bu tür hassas bilgiler bilgisayar korsanları tarafından kötü amaçlar için kullanılabilir. Bu nedenle, e-posta adreslerinize bu tür şeyler eklemekten kaçının.

E-posta adresi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İyi bir e-posta adresi alırken dikkat edilmesi gerekenler ve e-posta adreslerinde bulunması gereken bazı ipuçlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Adınızı ve soyadınızı içerirler
  2. Kısadırlar, telaffuzu kolaydır ve hatırlanırlar
  3. İyi e-posta adları , nokta, alt çizgi ve kısa çizgi dışında rastgele sayılar ve özel karakterler içermez.
  4. Ateşli, havalı, tatlı, yakışıklı, güzel, sevimli, nihai , güçlü vb. gibi kendini beğenmiş sıfatlardan/kelimelerden muaftırlar.
  5. Sizi temsil etmeli ve dolaylı olarak kişiliğinizi yansıtmalıdır.
  6. Profesyonel bir e-posta adresi adı, takma adlar içermemelidir.

Yorumunuzu paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: