8 Aralık 2022 08:48
Anasayfa » Blog » Aşı kartı nasıl çıkarılır? Aşı kartı nasıl, nereden alınır? E-Devlet / E-Nabız Aşı Kartı Oluşturma
aşı kartı nasıl çıkarılır, aşı kartı nasıl alınır, aşı kartı nereden alınır, aşı kartı nereden çıkarılır, aşı kartı neye benzer, aşı kartı nasıl saklanır, aşı kartında ne yazar, aşı kartı nereden ve nasıl alınır, aşı kartı nereden ve nasıl çıkarılır

Aşı kartı ya da karnesi, aşı tarihleri ​​ve dozu hakkında bilgi içeren faydalı sağlık kayıtlarıdır. Bu bilgiler ebeveynler, aşı sağlayıcıları ve halk sağlığı araştırmacıları için yararlıdır. Bununla birlikte, şu anda yapılandırılmış olduklarından, birçok aşı kartının ebeveynler gibi uzman olmayan kişiler tarafından ve hatta sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından okunması çok zordur. Aşı kartı nasıl çıkarılır? Aşı kartı nasıl, nereden alınır? E-Devlet / E-Nabız Aşı Kartı oluşturma süreci hakkında detaylar…

aşı kartı nasıl çıkarılır, aşı kartı nasıl alınır, aşı kartı nereden alınır, aşı kartı nereden çıkarılır, aşı kartı neye benzer, aşı kartı nasıl saklanır, aşı kartında ne yazar, aşı kartı nereden ve nasıl alınır, aşı kartı nereden ve nasıl çıkarılır

COVID-19 Aşı Kartı Nedir?

COVID-19 aşınızı yaptırdıktan sonra alacağınız tek bir resmî belge vardır ve o da COVID-19 Aşı Kayıt Kartı’dır. Birçok sağlayıcı, hastaların heyecanlarını paylaşmaları ve başkalarını COVID-19 aşılarını yaptırmaya teşvik etmeleri için eğlenceli “Aşı oldum” çıkartmaları veya sertifikaları sunuyor.

Aşı kartınız, hangi COVID-19 aşısını aldığınızın, aldığınız tarihin ve nereden aldığınızın bir kaydıdır. Bu sizin kişisel COVID-19 aşı kaydınızdır. Yasal bir belge olmamasına ve aşınızın tek kaydı olmamasına rağmen, bu bilgilerin parmaklarınızın ucunda olması sizi aşı sağlayıcınıza veya yerel sağlık departmanınıza gitmekten kurtaracaktır.

Aşı olduktan sonra bir karne almadıysanız, Sağlık Bakanlığı’ndan nasıl bir kart alabileceğinizi öğrenmek için aşınızı aldığınız aşı sağlayıcı siteyle veya eyalet sağlık departmanınızla iletişime geçmenizi önerilir.

 • İlk aşı randevunuzda, size hangi COVID-19 aşısını aldığınızı, tarihi ve nereden aldığınızı söyleyen bir CDC COVID-19 Aşı Kayıt kartı almalısınız.
 • CDC COVID-19 Aşı Kayıt kartınızı ileride kullanmak üzere saklayın. Yedek kopya olarak aşı randevunuzdan sonra kartınızın fotoğrafını çekmeyi düşünün.
 • İlk randevunuzda bir COVID-19 Aşı Kayıt kartı almadıysanız, kartı nasıl alabileceğinizi öğrenmek için ilk aşınızı yaptırdığınız aşı sağlayıcı siteyle veya eyalet sağlık departmanınızla iletişime geçin.

COVID-19 Aşı Kartı nasıl çıkarılır?

Aşı olan herkes, aşı ile ilgili tüm bilgilere (elektronik aşı karnesi vb.) cep telefonuna gönderilen kısa mesaj (SMS) ve e-Nabız hesabından ulaşabilir. İkinci doz aşı randevusu doktorunuz tarafından verilecek ve cep telefonunuza kısa mesaj (SMS) olarak bilgilendirme yapılacaktır. Randevunuzu Merkezî Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil) ve kişisel e-Nabız hesabınız üzerinden kontrol edebilir veya değiştirebilirsiniz. Dilerseniz aşı durumunuz ve randevu bilgilerinizin yer aldığı elektronik aşı karnenizin çıktısını alıp saklayabilirsiniz. Aşılama sonrası yan etkiler sisteme kaydedilecek ve dikkatle izlenip değerlendirilecektir.

Daha fazla bilgi için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ilgili sayfasına buradan göz atabilirsiniz: https://covid19asi.saglik.gov.tr/TR-77693/covid-19-asisi.html

COVID-19 Aşı Kartı’nda hangi bilgiler yer alır?

Aşı kartınız küçük, beyaz bir kâğıttır ve aşağıdaki bilgileri içerir:

 • Hangi COVID aşısını olduğunuz
 • Aşı olduğunuz tarih
 • Aşıyı olduğunuz kurum

Kartınızı şu anda herkese açık olarak göstermeniz gerekmese de, elinizde bulundurmanız önemlidir. Gelecekte uçakla seyahat etmek, etkinliklere katılmak veya işe girmek için aşı kartı beyan etmeniz gerekebilir.

COVID-19 Aşı Kartı nasıl saklanır?

Kartlar kâğıttan yapıldığı ve kolayca kirlenebileceği veya hasar görebileceği için aşı kartınızı güvenli bir yerde saklamanız önemlidir:

 • Aşı kartınızı diğer önemli kişisel belgelerle birlikte bir kasaya veya dosya dolabına koyabilirsiniz.
 • Bazı ofis malzemeleri mağazaları, aşı kartlarının laminasyonunu sunuyor. Kartları korumak harika bir fikir olsa da, kartların üzerlerine yapıştırılmış çıkartmaları varsa, laminasyon işlemine dahil olan ısı, kartları siyaha çevirerek okunamaz hâle getirebilir.
 • Bunların yanı sıra aşı kartınıza doğum belgesi, sosyal güvenlik kartı veya kredi kartından farklı davranmayın.
 • Orijinal kartı, herhangi bir önemli belgede yapacağınız gibi güvenli bir yere koyun.
 • Kartınızı cüzdanınıza veya çantanıza koymaktan kaçının çünkü çalınabilir veya yanlış yere konabilir.
 • Bunun yerine, kart kopyalarınızdan birini cüzdanınızda veya bir kopyasını telefonunuzda saklayın.

aşı kartı nasıl çıkarılır, aşı kartı nasıl alınır, aşı kartı nereden alınır, aşı kartı nereden çıkarılır, aşı kartı neye benzer, aşı kartı nasıl saklanır, aşı kartında ne yazar, aşı kartı nereden ve nasıl alınır, aşı kartı nereden ve nasıl çıkarılır

COVID-19 Aşı Kartı’mı kaybettim. Yeniden aşı kartı alabilir miyim?

Kartınızı kaybederseniz panik yapmayın. Aşınızı olduğunuz klinik, hastane veya eczane ile iletişime geçin. Bir yedek kart alabilmeniz gerekir. Ayrıca, aşı kanıtı almak için Sağlık Bakanlığı aracılığıyla bulunduğunuz ildeki aşı sicilinize de ulaşabilirsiniz. (e-Nabız uygulaması bunun için en iyi yoldur.)

Aşı Kartı’mı sosyal medyada paylaşmam sorun olur mu?

Aşı kartınızı sosyal medyada paylaşmak istiyorsanız fotoğrafını veya videosunu paylaşmaktan kaçının. Kimlik hırsızlığı için kullanılabilecek doğum tarihiniz gibi kişisel bilgiler içerir. Birçok sosyal medya sitesi, bunun yerine profilinizde öne çıkarabileceğiniz rozetler ve düğmeler sunar.

Aşı Pasaportu Nedir?

Seyahat ve işletmeler açılmaya başladığında, birçoğu COVID-19 aşısı olduğunuza dair kayıtları göstermenizi isteyecektir. Aşı kayıtlarının kanıtı – ister kâğıt aşı kartınız ister başka bir belgeleme yöntemi olsun – genellikle “aşı pasaportu” olarak adlandırılır.

Aşı Pasaportu Mobil Uygulamaları

Akıllı telefon uygulamaları da dahil olmak üzere COVID-19’a karşı aşı olduğunuzu doğrulamanın birkaç yolu vardır. Bunlara bazen “dijital sağlık pasaportları” veya “dijital sağlık sertifikaları” denir. Uygulamalar, sağlığınız hakkında aşağıdakiler gibi bilgileri güvenli bir şekilde saklar:

 • COVID-19 aşıları
 • COVID-19 test sonuçları
 • Ateş ve diğer COVID-19 semptomları için yerinde tarama sonuçları

Akıllı telefonunuz yoksa, bir uygulamanın web sitesinden bilgilerinizi QR kodu olarak kaydeden bir kâğıt aşı pasaportu yazdırabilirsiniz. Kare bir barkoda benzeyen bu kodlar insanlar tarafından okunamaz. Bu, basılı aşı pasaportunuzun muhtemelen size aşı kartınızı taşımaktan daha iyi gizlilik koruması sağladığı anlamına gelir.

Birçok şirket, vize ile seyahat etmek ve diğer kamusal alanlara erişmek için dijital sağlık kimlik bilgileri üzerinde çalışıyor.

aşı kartı nasıl çıkarılır, aşı kartı nasıl alınır, aşı kartı nereden alınır, aşı kartı nereden çıkarılır, aşı kartı neye benzer, aşı kartı nasıl saklanır, aşı kartında ne yazar, aşı kartı nereden ve nasıl alınır, aşı kartı nereden ve nasıl çıkarılır

Aşı Pasaportu Nasıl Alınır?

Aşı pasaportunuzu nasıl alacağınız, kâğıt kart isteyip istemediğinize veya bir uygulama kullanmayı tercih etmenize bağlı olacaktır. Geleneksel yol, bir sağlık kuruluşuna gitmek ve aşınızı/aşılarınızı ne zaman aldığınızı gösteren bir kart almaktır.

Bu durumlarda, sağlayıcı veya şirketten güvenli bir çevrimiçi portalda aşı durumunuzun dijital bir kopyasını da alabilirsiniz.

Bir uygulama aracılığıyla aşı pasaportunuzu istiyorsanız, iOS veya Android cihazınızın uygulama mağazasında kolayca bulabilirsiniz; ancak kullandığınız belirli, ziyaret etmeye çalıştığınız varış noktasına göre değişebilir.

Örneğin, bazı oteller konuklarına bir uygulamaya kaydolmalarını söylerken bir havayolu başka bir uygulamayı kullanabilir. Hangi aşı pasaportu seçeneğinin sizin için en uygun olacağını önceden kontrol edin.

1 thought on “Aşı kartı nasıl çıkarılır? Aşı kartı nasıl, nereden alınır? E-Devlet / E-Nabız Aşı Kartı Oluşturma

Bu Sign In Up makalesine bir yorum yapın