8 Aralık 2022 08:08
Anasayfa » Blog » Almanya vizesi nasıl alınır, vize için gerekli evraklar nelerdir? Vize ücreti ne kadar?
Almanya vizesi nasıl alınır, vize için gerekli evraklar nelerdir? Vize ücreti ne kadar?

Almanya vizesi nasıl alınır, vize için gerekli evraklar nelerdir? Vize ücreti ne kadar?

Almanya’ya seyahat etmek için Almanya vizesi başvuru rehberi ile farklı ülkelerin vatandaşları için genel şartlar hakkında bilgi edinin. Vize alma süreciniz boyunca çok işinize yarayacak bilgiler burada. 

Almanya seyahati için vizeye ihtiyacım var mı?

Federal Almanya Cumhuriyeti, Avrupa Birliği üyesi bir devlettir. Bu nedenle, Almanya’nın vize düzenlemeleri genel olarak AB/AB üyesi olmayan vatandaşlar için kategorize edilmiştir. AB/AEA/EFTA ülkelerinin vatandaşları vize gerekliliklerinden muaftır.

Almanya Vizesi Türleri

1. Almanya Schengen Vizesi (Kategori C vizesi – Kısa Süreli Ziyaretler İçin)

Schengen bölgesi, çoğu Avrupa Birliği üye ülkesi tarafından oluşturulan ve hareket özgürlüğünün verildiği serbest seyahat alanını ifade eder. Schengen vizesi, ziyaretçilerin turizm veya iş amaçlı 90 güne kadar konaklamalar için Schengen bölgesinde seyahat etmelerini sağlar.

Bu nedenle Almanya’ya iş veya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen yolcuların 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan konaklamalarında Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Ayrıca havaalanı geçişlerinde de gereklidir. Schengen vizesi, Schengen bölgesine dahil olan üye devletlerin resmi sınırları içinde kişilerin serbest dolaşımını sağlar.

 • Havaalanı Transit Vizesi: Schengen vize kategorisi altında, bazı ülkelerin vatandaşları transit amaçlı Alman havalimanlarından birine inerken havaalanı transit vizesi gereklidir.
 • Ticari Vize: Schengen bölgesinde iş yapmak amacıyla Schengen vizesine başvurmak isteyenler için geçerlidir. Genellikle 90 güne kadar olan konaklamalar için geçerlidir.
 • Turist Vizesi: Schengen ülkelerini eğlence ve 90 günü aşmayan konaklamalar için ziyaret etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına verilir.
 • Ziyaretçi Vizesi: Aile üyelerini, akrabalarını veya arkadaşlarını ziyaret etmek için Schengen bölgesine seyahat etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşları için gereklidir. Bu durumda ziyaret edeceğiniz kişinin davet mektubu zorunludur. Ziyaretçi vizesi 6 ay içerisinde 90 gün geçerlidir.
 • Kültürel Vize: Sahibinin kültür, spor ve din etkinliklerine katılmasına izin veren kısa süreli kültürel ziyaretler için alınır. Kalış süreleri 6 aylık süre içinde 90 gün ile sınırlıdır.
 • Schengen Tıbbi Tedavi Vizesi: Sahibinin Schengen ülkelerinden birinde sağlık nedenleriyle ve 90 güne kadar kalışlar için tıbbi tedavi görmesini sağlar.

2. Almanya Ulusal Vizesi (Kategori D vize – Uzun Süreli Ziyaretler İçin)

 • Öğrenci Vizesi: Almanya’da eğitim amacıyla kalmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına verilir. Bir eğitim programına kabul, öğrenci vizesine başvurmanın ön koşulları arasındadır. Bu vize türü sahipleri, 90 günü aşan kalışlar için ikamet izni başvurusunda bulunma hakkına sahiptir.
 • Staj Vizesi: Almanya’da staj yapmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarından istenmektedir. Bu nedenle, müstakbel işvereninizden alacağınız bir onay mektubu ve Almanya’da çalışma izni başvuru dosyanıza eklenecek belgeler arasındadır.
 • İstihdam Vizesi: Almanya’da çalışmaya uygun olmak için belirli koşulları yerine getiren AB üyesi olmayan vatandaşlara verilir. Başvurunuzun işleme alınması için bir iş sözleşmesi veya bağlayıcı teklif ve Federal İş Ajansının onayı gereklidir.
 • İş Arayan Vizesi: Sahibinin Almanya’da kalmasına ve 6 ay içinde iş aramasına izin veren uzun süreli oturma iznini gerektirir. Uygunluk koşulları, niteliklerin gösterilmesini, kariyer planlarınızı açıklayan bir ön yazı ve finansal ve kişisel durumunuzun kanıtını içerir. Ancak iş arama vizesine sahip olmak Almanya’da uzun süreli çalışma izni vermez.
 • Araştırmacı Vizesi: Belirli bir süre için yerleşik bir araştırma kurumunda araştırma faaliyetlerinde bulunmak isteyen AB üyesi olmayan vatandaşlara verilen misafir bilim insanı veya misafir bilim insanı vizelerini ifade eder.
 • Serbest Çalışan Vizesi: Almanya’ya gitmek ve serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına verilir. Vize sahibinin bunu oturma iznine dönüştürebilmesi için üç ay süreyle verilir. Daha önceki çalışmaları içeren portföy, profesyonel yetkilendirme, serbest çalışma planı kanıtı ve gelecekteki müşterilerin taahhüt mektupları serbest çalışma vizesi almak için gerekli belgeler arasındadır. Ayrıca, serbest faaliyetler vergi dairesine kaydedilecektir.
 • Dil Kursu Vizesi: 3-12 aylık bir süre için bir dil kursuna kaydolmak isteyen AB üyesi olmayan vatandaşlara verilen eğitim vizesidir. Vize almak için diğer belgelerle birlikte kursa onaylanmış kayıt gereklidir.
 • Almanya Aile Birleşimi Vizesi: Almanya’da ikamet eden ve Almanya’yı ziyaret etmek isteyen aile üyeleri için verilen vize türüdür.
 • Almanya Ortaklık Vizesi: Almanya ile ikili vizesiz anlaşması olmayan kendi ülkesinin pasaportunu taşıyan bir Alman vatandaşının eşi, giriş vizesi başvurusunda bulunabilir.
 • Almanya Çalışma İzni Vizesi: Almanya’da çalışmaya uygun kişiler tarafından alınır.
 • Almanya Akraba Vizesi: Bir Alman vatandaşının yakınları, AB/Schengen pasaportu, oturma izni veya Almanya ile karşılıklı vizesiz anlaşması olan bir ülkenin pasaportunu almadıkları takdirde giriş vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Almanya Vizesi Başvurusu İçin Genel Gereksinimler

Aşağıda belirli kategoriler için Alman turistik vize gereksinimlerine ve başvuru prosedürlerine genel bir bakış açıklanmıştır. Genel olarak başvuru sahipleri, istenen belgelerden oluşan başvurularını Alman Diplomatik Misyonuna veya yetkili vize başvuru merkezlerine yapmalıdır. Lütfen gerekli belgelerin kalış sürenize ve dolayısıyla vizenizin kategorisine göre değişebileceğini unutmayın. Kısa süreli konaklamalar, Schengen vize kurallarının C kategorisine dahildir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. En az iki boş sayfası olan ve en az 90 gün geçerliliği olan bir pasaport. Kişisel verileri ve alınmışsa önceki Schengen vizelerini içeren ilk sayfanın kopyası.
 2. İki yeni biyometrik fotoğrafla birlikte doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 3. Onaylanmış çift yönlü biletlerle seyahat kanıtı.
 4. Yolcunun seyahatini yeterince finanse edebileceğini kanıtlayan banka hesap bilgileri.
 5. İşveren mektubu, öğrenci belgesi, emeklilik fonlarının kayıt veya gösterimi yoluyla onaylı belgeler şeklinde meslek kanıtı.
 6. Bir davet mektubu veya konaklamanız boyunca otel rezervasyonunuzun kanıtı aracılığıyla konaklama detayları.
 7. Seyahat süresi boyunca 30.000 Euro’ya kadar olan ve tüm Schengen bölgesinde geçerli olan seyahat sağlık sigortası belgeleri.
 8. Seyahat masraflarını karşılayabilecek durumda olmayan öğrenciler veya işsiz/emekli kişilerin, masrafların tamamını karşılayacak bir sponsordan destek göstermeleri gerekecektir. Sponsorun belirli şartlara hakkı vardır. Dolayısıyla sadece birinci derece akrabalar bu görevi yerine getirebilirler. Daha fazla ayrıntıyı çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

Ayrıca, çalışma durumunuza bağlı olarak başvuru dosyanıza eklemeniz gereken özel belgeler bulunmaktadır.

Çalışanlar:

 • İş sözleşmesi
 • Son 6 aya ait banka hesap dökümü
 • İşverenden izin yazısı
 • Gelir Vergisi Beyannamesi (ITR)

Kendi işinde çalışanlar:

 • İşletme ruhsatı belgesi
 • Şirketin son 6 aya ait banka hesap dökümü
 • Gelir Vergisi Beyannamesi (ITR)

Öğrenciler:

 • Üniversite kayıt belgeleri
 • Okul yönetiminden itirazsızlık belgesi

Emekliler:

 • Son 6 ayı belgeleyen emeklilik beyanı

Almanya vizesi sponsorluğu nedir?

Mümkünse , Almanya’ya yaptığınız ziyaretin ana amacını gösterecek ve başvuru prosedürünüzü destekleyecek bir sponsor gereklidir.

Aşı kartı nasıl çıkarılır? Aşı kartı nasıl, nereden alınır? E-Devlet / E-Nabız Aşı Kartı Oluşturma

Almanya Vize Kuralları

 • Başvuru sahipleri, kural olarak, vize başvurularını, gerekli tüm belgelerle birlikte, ikamet ettikleri yerde yetkili Alman Diplomatik Misyonuna zamanında şahsen yapacaklardır.
 • Pasaportunuzda en az iki boş sayfa kalmış olmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Genellikle Schengen bölgesinden beklenen hareket tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Vize durumlarına bakılmaksızın, güvenlik nedenleriyle yeniden başlatılan iç sınır kontrolleri nedeniyle yolculardan varışta ek kontrollerden geçmeleri istenebilir.

Almanya Vize Gereksinimleri

1. Avrupalı Olmayanlar İçin Almanya Vize Gereksinimleri

 • AB’ye girmek isteyen Avrupalı olmayanlar için genel şartlar yukarıda belirtilen prosedüre uygundur. Daha fazla ayrıntıyı çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.
 • Avrupa ülkeleri için Almanya Vize Gereksinimleri
 • Avrupa ülkelerinin vatandaşları, AB sınırları içinde vizesiz seyahat olanaklarından yararlanabilmektedir.

2. ABD, İngiltere ve Kanada vatandaşları için Alman Vizesi gerekliliği

 • Almanya’dan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli ABD pasaportu sahibi ABD vatandaşları, 90 güne kadar olan konaklamalarda turistik veya ticari amaçlı vizenin yanı sıra havaalanı geçişleri için vize almak zorunda değildir.
 • İngiltere Schengen bölgesine dahil değildir. Ayrıca, Birleşik Krallık 31 Ocak 2020’de resmi olarak AB’den ayrıldığında Birleşik Krallık vatandaşları Avrupa Birliği’nde serbest dolaşım hakkına sahip olmayacak. Ayrıntılar, olası bir Brexit sonrası geçiş döneminin ardından resmileşecek.
 • Kanada vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan konaklamalarda Schengen ülkelerine seyahat etmek için vize almak zorunda değildir.

3. Ruslar için Almanya Vize Gereksinimleri

Genel kuralların yanı sıra ek gereksinimler şunlardır:

 • Rusya’ya geri dönme nedenlerinin kanıtı mülk kayıtları, evlilik cüzdanları vb. şeklinde gösterilmiştir. Daha fazla ayrıntıyı çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

Almanya Vize Ücretleri

Şubat 2022 itibariyle belirlenen farklı Almanya vize türleri için aşağıda belirtilen ücretleri bulabilirsiniz. Ancak, bazı başvuru sahiplerinin belirli koşullar altında vize ücretinden muaf tutulabileceğini veya indirimli fiyatlardan yararlanabileceğini lütfen unutmayın.

Kısa Süreli Vize (Yetişkinler)80€
Ulusal Vize75€
Havaalanı Transit Vizesi80€
6-12 Yaş Arası Çocuklar40€
6 Yaşından Küçük ÇocuklarÜcretsiz
Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya vatandaşları35€

Bu Sign In Up makalesine bir yorum yapın