8 Aralık 2022 08:35
Anasayfa » Blog » 5.6 Büyüklüğünde Deprem! 160’tan Fazla Kişi Hayatını Kaybetti
endonezya'da deprem oldu, 5.6 büyüklüğünde deprem, endonezya depremi

endonezya'da deprem oldu, 5.6 büyüklüğünde deprem, endonezya depremi

Endonezya’nın Batı Java bölgesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem 160’tan fazla insanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlandı.

endonezya'da deprem oldu, 5.6 büyüklüğünde deprem, endonezya depremi
5.6 büyüklüğündeki depremin etkileri yıkıcı oldu.

Endonezya yerel yetkililerine göre, 21 Kasım Pazartesi günü yerel saatle 13:21’de Endonezya’nın Batı Java eyaletini vuran 5.6 büyüklüğündeki depremde 160’tan fazla kişi öldü.

Depremin merkez üssüne yakın Cianjur vilayetindeki afet yönetimi yetkilileri, Pazartesi günü geç saatlerde bir açıklama yaparak, deprem eğilimli bir ülke olan Endonezya’da bu yıl en ölümcül olduğuna inanılan felakette en az 162 kişinin öldüğünü ve yüzlerce kişinin de yaralandığını söyledi. Bu, günün erken saatlerinde açıklanan rakamlara göre önemli bir sıçramaya işaret ediyor. Enkazlardan ölü ve yaralıları çıkarma çalışmaları devam ediyor.

endonezya'da deprem oldu, 5.6 büyüklüğünde deprem, endonezya depremi

Binalar İnsanların Üzerine Yıkıldı

Cianjur naipliği başkanı Herman Suherman, binaların insanların üzerine yıkıldığını ve ölümlerin çoğunun nedeninin bu olduğunu aktardı: “Burada duyabileceğiniz tek şey, her yerdeki ambulans sirenleridir.”

Yetkililere göre 2.200’den fazla ev hasar gördü ve yaklaşık 13.000 kişi evsiz kaldı. ABD Jeoloji Araştırmasına göre, deprem sadece 10 kilometre derinlikte meydana geldi ve bu da onu daha yıkıcı hâle getirdi.

endonezya'da deprem oldu, 5.6 büyüklüğünde deprem, endonezya depremi
Deprem 10 kilometre derinlikte meydana geldi.

Yerel televizyon görüntüleri, bazıları sargılı ve kanlar içinde olan yaralı kalabalığın tedavi için hastanelere ve kliniklere koştuğu kaos sahnelerini gösterdi. Tanıklar, bazılarının ambulanslarla taşındığını, ancak küçük çocuklar da dahil olmak üzere diğerlerinin motosikletlerle getirildiğini veya akrabaları tarafından taşındığını söyledi.

endonezya'da deprem oldu, 5.6 büyüklüğünde deprem, endonezya depremi
Deprem, binaların insanların üzerine yıkılması yüzünden çok daha yıkıcı bir etki yarattı.

Bazıları sedyede olan Cianjur Hastanesindeki hastalar, binanın çökebileceği korkusuyla dışarı tahliye edilmek zorunda kaldı. Yerel halk, kalabalığın bazı üyelerinin yaralıları güvenli yerlere taşımak için masaları ve diğer ekipmanları almak için içeri koştuğunu söyledi.

Cianjur’da yerel bir gazeteci olan Ricky Susan, deprem meydana geldiğinde bir askeri kışlada kahve içtiğini söyledi. Dışarıya kaçtığında, arkasındaki bina hala şiddetli bir şekilde sallanıyordu ve kışlanın karşısında bir mini market yıkılmıştı.

5.6 Büyüklüğündeki Depremin Ardından 45 Artçı Deprem Meydana Geldi

endonezya'da deprem oldu, 5.6 büyüklüğünde deprem, endonezya depremi

“Enkazların dışında duran bir grup mini market çalışanı gördüm ve hepsi ağlıyordu” dedi. Bana içlerinden birinin hayatta kalmayı başaramadığını ve enkaza gömüldüğünü söylediler.”

Ulusal Afet Yönetimi Ajansı başkanı Suharyanto, önceliğin yaralıları kurtarmak ve tıbbi tedaviye götürmek olduğunu söyledi. Pek çok Endonezyalı gibi o da tek bir isimle anılır.

Bölgedeki altyapıya önemli ölçüde zarar verdiği anlaşılan depremden sonra, etkilenen bölgeye erişim bir sorun olabilir. Cianjur’un bazı bölgelerinde elektrik ve cep telefonu hizmeti düzensizdi.

Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Dairesi başkanı Dwikorita Karnawati, düzenlediği basın toplantısında, depremin Cianjur’un eteklerinde toprak kaymasına neden olduğunu ve Batı Java’daki bir dağ yolu olan komşu Puncak Geçidi’nden karayolu erişimini kestiğini söyledi.

endonezya'da deprem oldu, 5.6 büyüklüğünde deprem, endonezya depremi
Deprem, binlerce insanın evsiz kalmasına neden oldu.

45 artçı şok kaydedildiğini ancak tsunami uyarısı yapılmadığını sözlerine ekledi.

Depremin komşu şehirler Sukabumi ve Bandung’da da hissedildiği bildirildi. Cianjur’un yaklaşık 60 mil (100 kilometre) kuzeybatısındaki başkent Jakarta’da yaşayanlar da deprem meydana geldiğinde önemli bir sarsıntı hissettiler ve bazı binalar boşaltıldı.

Endonezya’daki İlk Yıkıcı Deprem Değil

Endonezya sismik bir bölgededir ve sık sık depremler yaşar, bu da özellikle tsunamilerin ardından önemli can kayıplarına neden olabilir. Birleşmiş Milletler’e göre, 2018’de merkezi Sulawesi adasında bir tsunaminin takip ettiği 7,5 büyüklüğünde bir deprem 2.000’den fazla insanı öldürdü. 2009’da güney Sumatra’yı vuran bir deprem 1.117 kişinin ölümüne yol açtı.

Endonezya ayrıca, sellere ve çamur kaymalarına neden olabilecek şiddetli muson yağmurlarının vurduğu yıl sonuna doğru aşırı hava olayları ve diğer doğal afetler yaşar.

Batı Java eyaleti valisi Ridwan Kamil yerel gazetecilere verdiği demeçte, “Uyanık kalmamız gerekiyor” ve hükümetin herhangi bir artçı sarsıntı veya diğer acil durumlara yanıt vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bu, yılın sonundaki felaket mevsimi ve bu korkutucu” diye ekledi.

Bu Sign In Up makalesine bir yorum yapın