8 Aralık 2022 09:49
Anasayfa » Blog » 20 Kasım 2022 Türk Ordusu’nun Kobani Harekâtı Başladı mı?
20 KASIM 2022 TÜRK ORDUSU'NUN KOBANİ HAREKÂTI BAŞLADI MI, 20 kasım 2022 türk ordusu'nun kobani harekâtı, türkiye suriye'ye girdi mi, türkiye suriye'ye girecek mi

20 KASIM 2022 TÜRK ORDUSU'NUN KOBANİ HAREKÂTI BAŞLADI MI, 20 kasım 2022 türk ordusu'nun kobani harekâtı, türkiye suriye'ye girdi mi, türkiye suriye'ye girecek mi

Türkiye’nin PKK’yı suçladığı Pazar günkü İstanbul bombalaması, Ankara’nın grubun Suriye’deki bağlantıları olduğunu düşündüğü yerlere saldırı tehdidini gerçekleştirmesine yol açabilir. Peki 20 Kasım 2022 Türk Ordusu’nun Kobani’ye harekâta başladığı bir tarih mi olacak?

20 kasım 2022 türk ordusu'nun kobani harekâtı, kobani'ye harekât, türkiye kobani'ye girdi, türkiye kobani'ye girdi mi, kobani harekâtı başladı mı

20 KASIM 2022’DE KOBANİ’YE BİR GECE ANSIZIN GİRİYOR MUYUZ?

Bir gece ansızın gelebiliriz” cümlesi, özellikle 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından Suriye’nin kuzeyinde üç askeri harekât başlatmasından bu yana, birkaç yıldır Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplanma çığlığı görevi gören bir cümle.

Haziran ayında Erdoğan, Kobani (Ayn al-Arab), Tel Rıfat ve Menbiç gibi Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Partisi tarafından kontrol edilen Suriye-Türkiye sınırındaki bölgeleri hedef alacak yeni bir Türk askeri operasyonunun planlandığını söyledi. Türkiye’nin Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) bir kolu olarak gördüğü Güçler (SDG).

Pençe-Kılıç Hava Harekâtı

Ancak o sırada operasyon eli kulağında gibi görünse de Rusya, İran ve Batı’nın Türkiye’nin planlarına karşı çıkmasıyla operasyon gerçekleşmedi.

Pazar günü İstanbul’da meydana gelen ölümcül bombalı saldırı , Erdoğan’ın uyarısını yerine getirip getirmeyeceği konusunda spekülasyonlara yol açtı.

Türk makamları, İstanbul’un en işlek ve en turistik bölgelerinden biri olan İstiklal Caddesi’nde altı sivilin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili soruşturmanın ön bulgularının, güçleri ağırlıklı olarak orduyu oluşturan PKK ve Halk Koruma Birimleri’ne (YPG) işaret ettiğini söyledi. SDF. PKK, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nde “terörist” bir grup olarak belirlenmiş, ancak SDG, IŞİD’e (IŞİD) karşı mücadelenin bir parçası olarak diğerlerinin yanı sıra ABD tarafından da destekleniyor.

Şüpheli bombacının bildirilen itirafları, Türkiye’de askeri operasyon için bastıranların tartışmasını güçlendirdi.

Deir Ez Zor’dan bir Suriyeli Arap, bildirildiğine göre, ölümcül saldırıyı gerçekleştirmeden önce, gelecekteki herhangi bir Türk askeri operasyonunun bir başka hedefi olan Suriye’nin Menbiç kasabasında YPG tarafından eğitildiğini söyledi.

Ancak PKK, aksine tarihsel kanıtlara rağmen sivilleri hedef almayacağını iddia ederek saldırıyı yalanladı.

Bunun yerine PKK destekçileri, Ankara’nın bombalamayı Kobane’de uzun zamandır beklenen askeri harekatını haklı çıkarmak için kullanacağına inanıyor.

KOBANİ’YE HAREKÂT HAZIRLIĞI MI?

Türkiye’nin Haziran 2023 seçimleri öncesinde yükselen milliyetçi ve Suriye karşıtı mülteci duyguların ortasında, Türkiye’nin içişleri bakanı Süleyman Soylu, saldırıdan sonra basına konuşurken İstanbul saldırısının intikamının alınacağını açıklayarak Suriye’ye askeri bir saldırı olasılığını artırdı.

Türk İstihbaratı emekli Albay Coşkun Başbuğ, Pazar günkü saldırının şu anda Türkiye’nin PKK bağlantılı gruplar ve IŞİD tarafından tekrarlanan saldırılara maruz kaldığı 2015-2017 dönemine dönüşün habercisi olmadığını söyledi.

Başbuğ, yeni bir askeri operasyonun olası olup olmadığı konusunda ise, zamanın doğru olmayabileceğini düşündü.

El Cezire’ye konuşan Başbuğ, “Türkiye, bu operasyonu kuzey Suriye’de başlatmak için gerekli kapasiteye ve kaynaklara sahip” dedi.

Ancak sahada ABD, Rusya, İran ve Suriye hükümeti dahil olmak üzere başka oyuncular da var.

Başbuğ, “Ankara her zaman tüm tarafların [Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyon konusunda] bir anlaşmaya varmasını diledi, ancak bunu size kimse vermeyecek, özellikle ABD” dedi.

Türkiye’nin bir NATO müttefiki olan ABD, Ankara’nın SDG’ye saldırmasını engellemeye çalışırken, aynı zamanda Türkiye’nin güvenlik kaygılarını da anlayarak, kendisini zor bir dengenin içinde buldu.

Emekli ABD’li Albay Richard Outzen, ABD dahil herhangi bir ülkenin Türkiye’nin meşru müdafaa hakkına karşı çıkmasının çok zor olacağını, ancak ABD ve AB’nin tepkisinin kendi ulusal çıkarlarına dayandığını söyledi.

Outzen, “Türkiye’nin neden YPG veya PKK’yı sınırlarında istemediğini anlıyorum” dedi. Ancak ABD’nin pozisyonu, ABD’nin Suriye’deki terörle mücadele ve istikrar çabalarını aksatacak herhangi bir operasyon olmaması gerektiğidir.”

Outzen, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad ve Ras al-Ayn’ı hedef alan 2019 Barış Pınarı Harekatı sırasında ABD ile Türkiye arasındaki koordinasyona atıfta bulundu.

Outzen’e göre Türkiye, bu operasyon sırasında Suriye’nin kuzeyinde konuşlanmış ABD birliklerine yönelik herhangi bir tehlikeden kaçınmaya özen gösterdi.

Outzen, “Suriye’nin kuzeyinde hala ABD birlikleri var ve Türkiye’nin de eşit derecede dikkat edeceğini varsaymalıyım” diye ekledi.

Türkiye’nin endişelenmesi gereken tek uluslararası güç ABD değil.

Rusya, Suriye hükümetini destekliyor ve Türkiye’nin Suriye muhalefetindeki müttefiklerine karşı savaşıyor. Moskova ayrıca SDG ile güçlü bir ilişki sürdürdü.

Türk istihbarat ve güvenlik uzmanı Halil İbrahim Albayrak’a göre, Rusya ve ABD fiilen Türkiye’nin Suriye ile olan güney sınırında fiilen komşuları.

Bu, hem Moskova’nın hem de Washington’un Ankara’nın güvenlik kaygılarının dikkate alınacağına dair sözlerine bağlı kalmadığını hisseden Türkiye için sorun teşkil ediyor.

Al Jazeera’ya konuşan Albayrak, “Türkiye’nin özellikle Suriye ve Irak’taki tehdit tanımı her zaman netti ve bunu hem ABD’ye hem de Rusya’ya defalarca açıkladı” dedi. “Uluslararası sistemdeki başka hiçbir ülke Türkiye kadar teröre karşı savunmasız olmamıştır. Askeri bir operasyon yürütmek için zorlayıcı nedenlerimiz var. Hiçbir AB ülkesinin terörü besleyen 800 kilometrelik [500 mil uzunluğunda] bir sınırı yok.”

Türkiye’nin gözünde, PKK ve ona bağlı gruplara yönelik askeri operasyonlar şimdiden meyvelerini sadece Suriye’de değil, Irak’ta da aldı.

Hem Başbuğ hem de Albayrak’a göre, ülkenin kuzeyindeki bu operasyonlar sonucunda PKK’nın Irak’taki varlığı neredeyse ortadan kalktı.

Ancak Başbuğ, Türkiye’nin Irak’ta devam eden harekatı tamamlanmadan Suriye’de bir harekat başlatmayacağına inanıyordu.

Bunun yerine, tam ölçekli bir operasyon gerekli olana kadar Suriye’de YPG’ye yönelik sınırlı saldırıların devam etmesini bekliyordu.

Başbuğ, “Irak’taki operasyonun neredeyse sonuna geldik” dedi. “Tamamlandığında Irak’taki PKK ile Suriye’deki YPG arasındaki bağı kesmiş olacağız. [Bu nedenle] şu anda yapabildiğimiz tam ölçekli bir operasyona gerek bile kalmayabilir.”

1 thought on “20 Kasım 2022 Türk Ordusu’nun Kobani Harekâtı Başladı mı?

Bu Sign In Up makalesine bir yorum yapın